Loading...

sâmbătă, 31 decembrie 2011

2012


IN CALITATE DE PRESEDINTE A CLUBULUI NIPPON BUDO SPORT TULCEA VA DORESC CA SARBATORILE DE IARNA SA VA ADUCA BUCURIE IN SUFLETE, SANATATE SI UN AN NOU 2012 CU MULTE REALIZARI!
CU MULTA STIMA SI CONSIDERATIE,
PANUTA NICOLAIE
OSU!

MOS CRACIUN LA CLUBUL " NIPPON DOJO"











Ca in fiecare an Mos Craciun a venit si la dojo-ul nostru s-a aduca cadouri la copii karateka care au fost cuminti.
Ca sa demonstreze Mosului ca sau antrenat si ca au invatat foarte multe tehnici de karate micii luptatori au facut o demonstratie, dupa care sa continuat cu un buchet de colinde prezentat de copii de la sc nr 4.
Multumim foarte mult Mosului Craciun ca ne-a onorat cu prezenta si anul acesta.
Osu

PREMIERE SPORTIVI " NIPPON BUDO SPORT" TULCEA












Pe data de 23 decembrie 2011 incepand cu ora 18.00 la sala de sport de la sc gen nr 4 Clubul "Nippon Budo Sport" Tulcea si-a premiat sportivii si instructorii care au participat la obtinerea de rezultate deosebite la nivel national si international pentru Club, jud Tulcea si pentru Romania.
La acest eveniment au fost prezenti 70 de sportivi si 140 de parinti,invitat de onoare care a premiat sportivi si instructori a fost d-l Primar Hogea Constantin.
Au fost premiati urmatorii sportivii si instructori:
sportivi:
Nane Ionela, Halchin Laurentiu, Leonov Andreea, Mocanu Cristian,Visan Costin, Visan Ionut, Turtoi Andrei,Nicolaev Tiberiu, premiu special Pohariu Andrei.
instructori:
sempai Feodorov Paul,sempai Praz Laurentiu,sempai Varnavici Vasile, sempai Graur Marius, sempai Moise Florentin si premiu special sempai Roman Robert.
Sponsori pentru acest eveniment important a fost Clubul Nippon Dojo prin dl presedinte Panuta Nicolaie si firma Terra Construct prin dl administrator Vasile Iordache.

miercuri, 21 decembrie 2011

CRACIUN FERICIT!


CU OCAZIA SFINTELOR SARBATORI CONDUCEREA CLUBULUI NIPPON BUDO SPORT TULCEA UREAZA INSTRUCTORILOR, SPORTIVIILOR, PARINTILOR, MEMBRILOR SUSTINATORI, PARTENERILOR SI SPONSORILOR MULTA SANATATE, PROSPERITATE SI MULTE BUCURII!
OSU!

joi, 15 decembrie 2011

CEI MAI BUNI SPORTIVI TULCENI 2011






Inainte de anul 1990 noi cei din artele martiale eram considerati un " sport interzis" chipurile din cauza violentei pe care o aratam prin procedeele care le executam. Totusi foarte multi am continuat sa practicam pe ascuns, si paradoxul ca noi invatam arte martiale de la "profesori" care erau in general in armata, militie si securitate.
A venit revolutia si ne-am castigat si noi artele martiale dreptul de a intra in legalitate, de a ne face cluburi, instructori, antrenori, profesori specializati si de a ne integra cu Federatia de Arte Martiale in Ministerul Sportului.
La momentul acesta exista cel putin 10 federatii cu profil de arte martiale, asta este o alta poveste despre care o sa vorbesc in alt post.
Lucrand de 21 de ani in domeniu am vazut cu ochii mei si am simtit pe propria piele ca sportul romanesc este impartit de autoritati si de mass media in 4 marii categorii:
1. Sportul rege - FOTBAL
2. Sporturi pe echipe - Handbal, Volei, Baschet, Rugby,Polo etc
3. Sporturi olimpice individuale - atletism, kaiac, lupte , box etc
4. Sporturi neolimpice - arte martiale, fitness, culturism etc
Un singur lucru uita toata lumea, ca in toate aceste sporturi din cele 4 puncte care le-am nominalizat, sportivii, antrenorii nu conteaza ca sunt de la fotbal, kaiac, karate sau polo - muncesc, se antreneaza, fac sacrificii, strang din dinti, stau in cantonamente ca sa aduca orasului, judetului sau Romaniei medalii, cupe si renume.
Azi dupa 21 de ani de cand sunt in sportul de performanta si amatori am vazut ca Directia Judeteana de Sport si de Tineret din Tulcea prin conducerea pe care o are, d-l director Chiriac Aurelian, si d-a Fidatov Elena au facut un gest extraordinar oferind premii primiilor 10 sportivi pentru rezultate deosebite si sporturilor neolimpice din judetul Tulcea.
Pe aceasta cale doresc sa le multumesc pentru atentia care ne-a acordato si ne-a facut sa fim si noi mandri ca suntem ROMANI SI TULCENI.

PRIMII 10 SPORTIVI TULCENI SPORTURI NEOLIMPICE

Locul I: Ionela Nane, Clubul NIPPON BUDO Sport, Locul I la Campionatul European de Juniori; Locul I la Cupa Europeană +65 de kilograme, Locul III la Campionatul Naţional de Seniori. Antrenor- Sensei Pănuţă Nicolae.

Locul II: Andreea Alexandra Leonov, Clubul NIPPON BUDO Sport, Locul III la Campionatul European de Seniori, Locul II la Campionatul Naţional Seniori; Antrenor Pănuţă Nicolae.

Locul III: Laurentiu Halchin, Clubul NIPPON BUDO Sport, Locul II la Campionatul European de Juniori +75 de kilograme, Locul I la Cupa Europeană; Antrenor Pănuţă Nicolae

Locul IV: Petruţa Boghici, Clubul SAKURA DOJO, Dublu medaliat cu Aur la Campionatul Naţional de Kempo şi Kung-Fu, antrenor- Sensei Ovidiu Târlogeanu.

Locul V: Andreea Denisa Şerban, Clubul Sportiv de Karate Fudoshin: Locul I – Campionatul Naţional –Kumite Senioare, Locul III la Campionatul Naţional – Kata Senioare; Antrenor Vasile Perianu.

Locul VI: Alexandra Malaţov, Clubul SAKURA DOJO: Locul I la Campionatul Naţional de Kempo Semi Contact Juniori, trei medalii de Bronz la Campionatul Naţional de Kempo K1, Full Contact şi Full Sanda; trei locuri I la Cupa Romaniei Kempo. Antrenor Ovidiu Târlogeanu.

Locul VII: Jenica Linte, Clubul SAKURA DOJO, Locul I la Campionatul Naţional de Kung-Fu Seniori, Proba- Full Sanda, Locul II si Locul III la Cupa Romaniei Kempo; Antrenor: Ovidiu Târlogeanu.

Locul VIII: Cosmic Lazăr, Clubul SAKURA DOJO: Locul I la Campionatul Naţional Kung-Fu Seniori, Proba Full Sanda, Locul II – Cupa României Kempo; Antrenor – Ovidiu Târlogeanu.

Locul IX: Adrian Stoica, Clubul SAKURA DOJO, Locul III la Campionatul Naţional Kung Fu Seniori, Proba Full Sanda, Locul I şi două Locuri II la Cupa României Kempo; Antrenor Ovidiu Târlogeanu.

Locul X: Sorin Balaban, Clubul SAKURA DOJO, Locul II la Campionatul Naţional de Kempo Seniori, Proba Submission, Locul I şi Locul III – Cupa României Kempo; Antrenor Ovidiu Târlogeanu.

Osu

duminică, 4 decembrie 2011

CLASAMENTE SPORTIVI 2011 C.S. NIPPON DOJO TULCEA












1. NANE IONELA - C E kumite juniori open fete, Ungaria - Loc I - IKO Union;
- C N kumite fete open senioare, Tg Mures - Loc III - FRKK;
- Cp E " Romanian Open " kumite fete + 65 kg junioare, Arad - loc I - FRKK;
- Cp E " Danube Delta" kumite fete open senioare, Tulcea - loc II;

2. HALCHIN LAURENTIU - CE kumite juniori + 75 kg baieti, Ungaria - Loc II - IKO Union;
- CP E " Romanian Open " kumite baieti + 75 kg juniori, Arad - Loc I - FRKK;
- Cp E " Danube Delta " kumite baieti + 70 kg juniori, Tulcea - Loc I ;

3. LEONOV ANDREEA - CE kumite seniori feminin - 65 kg, Ungaria - Loc III - IKO Union;
- C N kumite seniori feminin - 65kg, Arad, Loc - II - FRKK;
- C N kumite seniori feminin open, Tg Mures, Loc - III - FRKK;
- Cp E " Danube Delta" kumite feminin open senioare, Tulcea - Loc I;

4. Visan Costin - C I " Youth Games " kumite copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca - Loc II
CI"Youth Games" kumite copii 12 - 15 ani open individual, Danemarca - Loc III
C I" Youth Games" kata copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca - Loc II
CI " Youth Games" kata copii 12 - 15 ani open individual, Danemarca, Loc - III
Cp E " Danube Delta" kumite baieti - 45 kg, sub 14 ani, Tulcea, Loc -II
Cp E " Danube Delta " kata baieti sub 14 ani, Tulcea , Loc - I

5. Mocanu Cristian -C I"Youth Games" kumite copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca loc- II
C I" Youth Games" kata copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca - Loc II
Cp E " Danube Delta" kumite juniori baieti - 50 kg, sub 18ani, Tulcea, Loc -I

6. Turtoi Andrei - C I"Youth Games" kumite copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca loc- II
C I" Youth Games" kata copii 12 - 15 ani open echipe, Danemarca - Loc II
Cp E " Danube Delta" kumite copii baieti + 60 kg, sub 14 ani, Tulcea, Loc -I

7. Visan Ionut - C N kumite copii sub 12 ani categ semigrea, Tg Mures - Loc I - FRKK
Cp E " Danube Delta" kata copii sub 12 ani - Tulcea - Loc I
Cp E " Danube Delta " kumite copii sub 12 ani - 40 kg - Loc III

8. Nicolaev Tiberiu - CN kumite copii sub 12 ani categ semigrea, Tg Mures - Loc - II -FRKK
CN kata copii sub 12 ani, Tg Mures - Loc - III - FRKK
Cp E kumite copii sub 14 ani - 40 kg , Tulcea - Loc I

Din motive obiective si subiective Clubul nostru si-a incheiat anul competitional, de aceea am trecut la analizarea anului 2011 si am scos rezultatele.
Acesta este clasamentul sportiviilor Clubului pe anul 2011, un an plin de realizari prin rezultatele obtinute la nivel national dar si european, dar si cu un mare esec - acela de a nu participa la Cupa Mondiala din Kazashtan.
Dupa retragerea sportiviilor Beznea Romeo din motive de sanatate, a lui Feodorov Paul care a hotarat s-a treaca la antrenorat si Mihalache Daniel care este in scoala militara, am pornit in anul 2011 cu un lot tanar, fara experienta competitionala de nivel inalt, dar cu o mare dorinta de lupta si afirmare format din Leonov A, Nane I si Halchin L. Ei au dovedit un spirit kyokushin adevarat si pe perioada de un an de pregatire au fost extrem de focalizati pe obiectivele propuse si le multumim pentru rezultatele obtinute , pentru daruire si speram ca pe viitor sa-si doreasca la fel de multe victorii si succesuri in palmaresele lor.
Dorim s-a le multumim tuturor celor care au fost alaturi de noi pe parcursul intregului an competitional parinti, frati, surori, copii, dar si sponsori care fara aportul dansilor nu am fi avut nici o sansa:
DELTACONS SA, PRIMARIA TULCEA, TERRA CONSTRUCT SRL, LIVAMEX SRL, HOTEL ATLANTIS, DIRECTIA JUDETEANA DE SPORT TULCEA.

Osu!