Loading...

luni, 26 noiembrie 2012

REZUMAT CUPA SHOGUN RAZELM 2012


    Duminica 25 noiembrie 2012 in Sala de Sport din comuna Sarichioi incepand cu ora 13.00 s-a desfasurat prima editie si speram ca nu ultima a CUPEI SHOGUN RAZELM concurs judetean de kata si kumite knock down   (full contact) destinat copiilor, cadetilor, si juniorilor.

   Acest eveniment iesit din comun pentru comuna Sarichioi a fost organizat foarte bine de membrii Asociatiei Sportive " Shogun Dojo " Sarichioi in parteneriat cu Primaria Comunei Sarichioi si cu Nippon Budo Sport Tulcea.
    La concurs au participat 80 de sportivi de la urmatoarele Asociatii Sportive : Sun Rise Dojo Sulina, Ronin Dojo Babadag, Shogun Dojo Sarichioi, Nippon Dojo Tulcea cu sectiile : Gladiatorii, Samuraii si Honbu.




       Arbitrii acestui concurs judetean au fost : Panuta Nicolaie 3 Dan - Tulcea, Feodorov Paul 1 Dan - Tulcea, Moroianu Gabriel 1 kyu - Galati, Praz Laurentiu 2 Kyu - Sulina, Graur Marius 2 Kyu - Tulcea, Babusca Florin 4 kyu - Tulcea si Roman Robert 5 kyu Tulcea.


      Probele Cupei Shogun Razelm au fost doua :   
                                                                                                                                                                      1. KATA la care sau  inscris 72 de sportivi la 9 categorii de varsta si centura;                                           
      2.KUMITE la care sau inscris 80 de sportivi la 20 de categorii pe  varsta si greutate;
      In ultima parte a concursului in program au fost in calitate de invitati ca sa mai destinda atmosfera de spiritul martial trupa de dans a Casei de Cultura Babadag care au prezentat patru dansuri foarte frumoase rusesti si  tiganesti extraordinare pentru care le multumim si speram sa mai participe alaturi de noi.


   SPONSORII CUPEI SHOGUN RAZELM 2012 AU FOST :
SC BIOLACT, SC JUST ORGANIC, SC SASNA, SC KONSTANT GROUP, SC JOHN AGROLAND, SC FIL CONSTRUCT. NOI DORIM SA LE MULTUMIM PE ACEASTA CALE.

 

REZULTATE CUPA SHOGUN RAZELM – SARICHIOI 25 NOIEMBRIE 2012

          PROBA DE KATA ( EXERCITI IMPUSE DEMONSTRATIVE)
 OPEN CENTURI ALBE
Loc   I – Stir Marian – Shogun Dojo Sarichioi
Loc  II – Amelian Iulian Elvin – Shogun Dojo Sarichioi
Loc   III – Miron Antonio Constantin – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc  IV – Danescu Antonela – Shogun Dojo Sarichioi

CENTURI PORTOCALII SUB 7 ANI
Loc  I – Chiriac Sebastian – Sun Rise Dojo Sulina
Loc  II – Selaru Robert – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc  III – Petcu Andrei  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   IV – Nicolae Bogdan Lucian – Nippon Dojo Samurai Tulcea

CENTURI PORTOCALII SUB  9 ANI
Loc    I – Manole Razvan – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   II – Razem Sebastian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III – Dragan Mihai – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  IV – Moldoveanu Iustinian – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea

CENTURI PORTOCALII SUB 11 ANI
Loc    I – Ismail Resat Andrei – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Romanov  Florin  - Sun Rise Dojo Sulina
Loc   III – Andrei  Nicolae  - Shogun Dojo Sarichioi
Loc   IV – Bejenaru Karina Alisia – Shogun Dojo Sarichioi

CENTURI  PORTOCALII PESTE 11 ANI
Loc   I – Dragan Andreea – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Mititelul Petrica  - Sun Rise Dojo Sulina
Loc   III – Poliect  Mariana – Shogun Dojo Sarichioi
Loc   IV – Suhov Alexandru  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea


CENTURI PORTOCALII CU TRESA ALBASTRA  SUB 11 ANI
Loc   I – Ilie Lucian Sabin  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Oniceanu Florian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III – Croitoru  Bianca  - Ronin Dojo Babadag
Loc    IV  - Nita  Vldaut  - Sun Rise Dojo Sulina

CENTURI  ALBASTRE  SUB  10  ANI
Loc   I  - Radulescu  Lucian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Cretu  Mihai  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III – Uncu Vlad Constantin  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   IV – Cernamorit  Matia – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea

CENTURI  ALBASTRE PESTE 10 ANI
Loc   I -  Rotariu  Adrian  - Sun  Rise Dojo Sulina
Loc   II  - Lovin  Paul  - Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   III – Bolohan Dorina – Ronin Dojo Babadag
Loc  IV – Dutu Alexandru – Ronin Dojo Babadag

 KATA OPEN AVANSATI
Loc   I – Visan Costin  - Honbu Dojo Tulcea
Loc   II  - Mocanu Cristian  - Honbu Dojo  Tulcea
Loc   III – Visan  Ionut  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  IV – Aghiorghesi Virgil – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea

                PROBA DE KUMITE  ( LUPTA FULL CONTACT)
KUMITE OPEN SUB 5 ANI BAIETI
Loc   I – Usain Eric – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   II – Panuta Albert – Honbu Dojo Tulcea
Loc   III – Barcer Bogdan  - Shogun Dojo Sarichioi
Loc   IV – Croitoru  Andrei  - Ronin Dojo Babadag

KUMITE OPEN SUB 6  ANI BAIETI
Loc   I  - Boboc  Petru Laurentiu  - Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   II  - Porfir  Alexandru  - Nippon Dojo Samurai  Tulcea
Loc  III  - Sasna George  - Shogun Dojo Sarichioi

KUMITE OPEN SUB 7 ANI BAIETI
Loc   I  - Petcu  Andrei – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II  - Popa   Angelin  - Nippon  Dojo Gladiatori Tulcea
Loc    III – Nicolae Bogdan Lucian – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   IV – Batranac  Teodor  - Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE OPEN SUB 7 ANI FETE
Loc   I – Pascale  Bianca – Shogun  Dojo Sarichioi
Loc   II – Ilie  Ina  - Ronin Dojo Babadag
Loc   III – Tudor Cristina  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  IV – Ivanov Evelina  - Shogun Dojo Sarichioi


KUMITE BAIETI SUB 8 ANI, SUB 25 KG
Loc   I – Razem Sebastian – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Selaru  Robert  - Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc  III  - Iacob  Mihai  - Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc  IV – Dragan Mihai  - Nippon  Dojo Gladiatori Tulcea

KUMITE  BAIETI SUB 8 ANI, PESTE 25 KG
Loc  I – Moldovean Iustinian – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  II  - Ilie Sabin – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  III – Mihailov  Tiberiu - Sun Rise Dojo Sulina
Loc  IV – Manole  Razvan – Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE BAIETI SUB 9 ANI , SUB 30 KG
Loc   I – Amelian  Elvin  - Shogun Dojo Sarichioi
Loc   II – Oniceanu  Florian  - Nippon  Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III  - Vasiliu  Vladut  - Sun Rise Dojo Sulina
Loc  IV  - Grigore  Andrei  - Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE  BAIETI SUB  9 ANI , PESTE 30 KG
Loc   I  - Uncu Vlad  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Dragut  Adrian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III – Calinov  Cosmin  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   IV – Babusca  Emanuel  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea

KUMITE  FETE OPEN SUB 9 ANI
Loc  I  - Clinca Madalina  - Ronin Dojo Babadag
Loc   II – Agafon  Raluca  - Shogun  Dojo Sarichioi
Loc   III – Croitoru Bianca  - Ronin Dojo Babadag

KUMITE BAIETI SUB 10 ANI  , SUB 35 KG
Loc   I – Perijoc  Valentin  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II  - Cobzariu  Teodor – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc   III – Bolohan Ovidiu  - Ronin Dojo Babadag
Loc   IV  - Niculita Andrei  - Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE BAIETI SUB 10 ANI, PESTE 35 KG
Loc   I – Andrei  Nicolae – Shogun Dojo Sarichioi
Loc   II – Cernamorit  Matia – Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   III – Romanov  Florin  - Sun Rise Dojo Sulina
Loc   IV – Nita Vladut  - Sun Rise Dojo Sulina

 KUMITE OPEN FETE SUB 11 ANI
Loc  I – Vatuiu Ana Maria – Nippon Dojo Samurai Tulcea
Loc  II  - Feodor Elisabeta  - Shogun Dojo Sarichioi
Loc  III – Bejenaru Alisia – Shogun Dojo Sarichioi
Loc   IV  - Danescu  Antonela  - Shogun Dojo Sarichioi

KUMITE  BAIETI SUB 12 ANI, SUB 35 KG
Loc   I – Radulescu  Lucian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  II  - Burghelea  Dragos  - Ronin Dojo Babadag
Loc  III – Calcan  Cristian – Ronin Dojo Babadag
Loc   IV  - Stir  Marian  - Shogun Dojo Sarichioi

KUMITE  BAIETI SUB 12 ANI, PESTE 35  KG
Loc   I –Sandu  Sebastian  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  II  - Aghiorghesi  Virgil  - Nippon  Dojo  Gladiatori Tulcea
Loc  III  - Ismail Andrei  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc  IV – Miron Constantin  - Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE OPEN  FETE SUB 14 ANI – SUPER FIGHT
        Loc  I – Poliect  Marian  - Shogun Dojo Sarichioi
        Loc   II  - Bolohan  Dorina  - Ronin Dojo Babadag

KUMITE BAIETI SUB 14 ANI  , SUB 45 KG
Loc  I  - Nicolaev  Tiberiu  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
Loc   II – Cotae  Sabin  - Sun Rise  Sulina
Loc    III  - Mititelul Petrica – Sun Rise Sulina
Loc   IV – Lovin Paul – Nippon Dojo Samurai Tulcea

KUMITE   BAIETI  SUB  14  ANI  - PESTE  45 KG
      Loc   I – Visan  Ionut  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
      Loc   II – Zburlea  Ionut  - Nippon Dojo Gladiatori  Tulcea
      Loc   III  - Cesarato  Andrea – Nippon Dojo Gladiatori  Tulcea
      Loc  IV – Andrei  Bogdan  - Nippon  Dojo  Gladiatori  Tulcea

KUMITE  OPEN CADETI BAIETI
       Loc   I  - Dutu  Alexandru  - Ronin Dojo Babadag
       Loc   II  - Visan  Ionut  - Honbu  Dojo Tulcea
      Loc   III – Suhov Alexandru  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea
      Loc   IV  - Munteanu  Marian  - Nippon  Dojo Gladiatori  Tulcea

KUMITE OPEN CADETI FETE
       Loc   I – Marinescu  Andreea  - Ronin Dojo Babadag
       Loc   II – Alexe  Stefana  - Ronin Dojo  Babadag
       Loc   III  - Dragan  Andreea  - Nippon Dojo Gladiatori Tulcea

KUMITE   OPEN  JUNIORI  BAIETI
       Loc  I  -  Mocanu  Cristian  -  Honbu  Dojo  Tulcea
       Loc   II  - Alexe  Andrei  - Ronin Dojo  Babadag
       Loc   III  - Vlas  Bogdan  - Sun Rise Sulina

joi, 15 noiembrie 2012

WORLD TOURNAMENT JAPONIA 2012


In perioada 09 - 12 noiembrie 2012 ne-am deplasat in frumosul oras japonez Toyama pentru a participa la a 3 editie a Campionatului Mondial de Karate Kyokushin Rengokai care se desfasoara din 4 in 4 ani numai in Japonia.
Cu toate ca sau anuntat aproape 400 de sportivi din 80 de tari la acest Campionat din cauza crizei finaciare mondiale au participat doar 200 de sportivi din 68 de tari.
Gazdele japoneze condusi de presedintele organizatiei shihan Yoshikazu Koi au organizat acest eveniment cum numai ei ar fi putut face adica totul la superlativ si perfect.
In prima zi pe 10 noiembrie 2012 concursul a inceput la ora 10.00 si sa terminat la 18.30 si sau desfasurat preliminariile la toate categoriile de concurs.
A doua zi pe 11 noiembrie 2012 competitia a inceput la ora 10 si s-a terminat la ora 17.00 si a inceput cu tehniciile de spargeri pentru primii 16 sportivi barbati.
Sempai Feodorov Paul a avut onoarea sa deschida  concursul avand primul meci din campionatul mondial impotriva unui oponent din Azerbaijan pe care la castigat, al doilea meci  la pierdut  impotriva celui care va iesi Vicecampion Mondial spaniolul Jonathan Tineo.
Sportivul Mihalache Iordan a castigat primul meci impotriva unui sportiv din Turkmenistan, in al doilea meci a  fost invins in ultimele 15 secunde din cauza unei accidentari la picior de un "urias" de 2 metri si 115 kg din Australia.
Sportiva Leonov Andreea a fost singura din echipa noastra care sa calificat in primele 16 sportive a categoriei pentru a doua zi invingand o sportiva din Kazashstan, in al doilea meci a fost invinsa de o sportiva din tara gazda, campioana a Japoniei in 2011 si locul 2 mondial in 2008.

Dupa rezultatul de exceptie obtinut de sportivul Beznea Romeo in Japonia 2009 la Cupa Mondiala cand  a iesit Loc III invingandul in finala mica pe acelasi Jonathan Tineo consider ca rezultatele de la acest campionat nu sunt slabe, meciurile nu sau pierdut din cauza comportarii slabe a sportiviilor ci din cauza lipsei de experienta pentru acest nivel mondial.
Acest campionat mondial a fost o experienta deosebita pentru sportivii concurenti ai clubului nostru, au vazut nivelul tehnico - tactic la care se afla vis - a - vis de sportivii din alte tari dar mai ales de sportivii tarii gazda.


Ca sa ajungem sa participam la acest nivel cei 3 sportivi: Feodorov P, Mihalache D si Leonov A au participat in ultimii 4 ani la foarte multe campionate nationale si internationale unde au obtinut rezultate bune si foarte bune.
Pregatirea pentru acest campionat s-a inceput in urma cu cateva luni, dar dupa ce am vazut ce sa intamplat in Japonia consider ca nu au fost destul antrenamentele si sacrifiicile pentru ca diferenta dintre sportivii nostrii si  sportivii din alte tari mai ales cei japonezi a fost a facuto alte motive: atitudinea, centralizarea antrenamentelor, sparingurile, meciurile oficiale, motivarea finaciara si altele.
Au fost sportivii care erau profesionisti adica primesc salarii, prime...etc, sportivii care sau antrenat  in salii profesioniste din Japonia, America sau Olanda si au avut parteneri de sparing de calitate superioara, sportivi care au campionate si meciuri oficiale in fiecare luna si a-si permit sa mearga oriunde in lume ca sa lupte in turnee oficiale si diferentele au putea sa continue.
Am plecat din Japonia de la acest campionat cu amaraciunea ca nu am putut face mai mult deoarece nu suntem la fel de perfectionisti ca japonezi, dar cu speranta ca pe viitor am putea obtine mult mai bune rezultate bune si foarte bune daca vom avea un sprijin financiar si logistic mai bun din partea autoritatilor si sponsorilor ca sa putem participa la mai multe campionate oficiale deoarece pepiniera de sportivi o avem foarte buna, la ora actuala in judetul Tulcea avem peste 200 de sportivi practicanti de arte martiale.


Nu am fi putut sa ne deplasam in Japonia ca sa participam la acest Turneu Mondial fara sprijinul Primariei Tulcea, Consiliul Judetean Tulcea, Terra Construct, HiperDunarea, Livamex, RomInsol, Remarom International, Inter Solution, JT Grup, East Media Art Bucuresti pe aceasta cale  dorim sa le multumim pentru sprijinul finaciar.
Osu!