Loading...

luni, 27 mai 2013

REZULTATE " CUPA RONIN " BABADAG, EDITIA I - 2013


     Sambata 25 mai 2013 la Casa de Cultura Nicolae Balasescu Nifon Babadag s-a desfasurat Cupa Ronin, editia I - 2013 concurs de karate fullcontact destinat copiilor, juniorilor si seniori.
Organizatori: A.S. Ronin Dojo Babadag si C.S. Nippon Budo Sport Tulcea.
Parteneri si Principali Finantatori : Consiliul Local si Primaria Babadag, Casa de Cultura Nicolae Balasescu Nifon Babadag.
Sponsori: SC Parmac, SC Mimp, SC Pigcom, SC Ivanov Laurentiu, Farmacia Alegra.

       Comisia de arbitraj: Sensei Panuta Nicolaie - Tulcea, Sensei Potcovuta Aurel - Constanta, Senpai Feodorov Paul - Tulcea, Senpai Tudor Valentin - Galati, Senpai Moroianu Gabriel - Galati, Senpai Praz Laurentiu - Sulina, Senpai Graur Marius - Tulcea, Senpai Ene Roxana - Galati, Senpai Halchin Laurentiu - Tulcea, Senpai Roman Robert - Tulcea, Senpai Nita Andrei - Galati.
       Concursul sa desfasurat pe doua probe - kata (exercitii impuse) 7 categorii  si la  kumite ( lupta fullcontact) 23 de categorii .


      La concursul CUPA RONIN sau inscris 97 de sportivi din 6 asociatii sportive din Tulcea, Sarichioi, Sulina si Babadag, si sau obtinut urmatoarele rezultate:
                  KATA
  1. Categoria Open : Loc I - Cesarato Andrea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                 Loc II - Visan Costin - Honbu Dojo Tulcea
                                 Loc III - Visan Ionut - Gladiatorii Dojo Tulcea

 2. Categoria Centuri Albastre peste 11 ani: Loc I- Dragan Andreea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                                   Loc II -Bolohan Dorina - Ronin Dojo Babadag
                                                                  Loc III - Marinescu Andreea - Ronin Dojo Babadag
 3. Categoria Centuri Albastre sub 11 ani : Loc I - Burghelea Dragos - Ronin Dojo Babadag
                                                                 Loc II - Clinca Madalina - Ronin Dojo Babadag
                                                                 Loc III - Roman Radu - Samuraii Dojo Tulcea
 4. Categoria Centuri Orange peste 11 ani : Loc I - Ismail Resat Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                                  Loc II - Dunaev Lavinia - Samuraii Dojo Tulcea
                                                                  Loc III - Poliect Mariana - Shogun Dojo Sarichioi
 5. Categoria Centuri Orange sub 11 ani : Loc I - Babusca Emanuel - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                               Loc II - Bejenaru Karina - Shogun Dojo Sarichioi
                                                               Loc III - Vasiliu Vladut - Sun Rise Sulina
 6. Categoria Centuri Orange sub 8 ani : Loc I - Chiriac Sebastian - Sun Rise Sulina
                                                             Loc II - Petcu Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                             Loc III - Moldoveanu Iustinian - Gladiatorii Dojo Tulcea
 7. Categoria Centuri Albe sub 6 ani : Loc I - Panuta Albert - Samuraii Dojo Tulcea
                                                         Loc II - Timofei Mihnea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                         Loc III - Sandu Florin - Gladiatorii Dojo Tulcea

                






 1. Seniori Open: Loc I - Alexe Andrei - Ronin Dojo Babadag
                           Loc II - Omeniuc Dragos - Honbu Dojo Tulcea
                           Loc III - Onichi Ionut - Honbu Dojo Tulcea
 2. Juniori Open : Loc I - Visan Costin - Honbu Dojo Tulcea
                           Loc II - Dutu Alexandru - Ronin Dojo Babadag
                           Loc III - Suhov Alexandru - Gladiatorii Dojo Tulcea
 3. Baieti sub 14 ani Open: Loc I - Visan Ionut - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                         Loc II - Cesarato Andrea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                         Loc III - Lovin Paul - Samuraii Dojo Tulcea
 4. Fete sub 14 ani Open : Loc I - Praz Georgiana - Sun Rise Dojo Sulina
                                        Loc II - Bolohan Dorina - Ronin Dojo Babadag
                                        Loc III - Bumbac Camelia - Ronin Dojo Babadag
 5. Baieti sub 12 ani - super grea: Loc I - Sandu Sebastian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                 Loc II - Ismail Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                 Loc III - Romanov Florin - Sun Rise Dojo Sulina
 6. Baieti sub 12 ani - grea: Loc I - Agheorghesi Virgil - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                          Loc II - Alexandru Cristian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                          Loc III - Vizitiu Valentin - Samuraii Dojo Tulcea
 7. Baieti sub 12 ani - mijlocie: Loc I - Stir Marian Vasile - Shogun Dojo Sarichioi
                                              Loc II - Andrei Nicolae - Shogun Dojo Sarichioi
                                              Loc III - Radulescu Lucian - Gladiatorii Dojo Tulcea
 8. Baieti sub 12 ani - usoara: Loc I - Calcan Cristian - Ronin Dojo Babadag
                                             Loc II - Amelian Elvin - Shogun Dojo Sarichioi
                                             Loc III - Codris Lucian - Shogun Dojo Sarichioi
 9. Fete sub 12 ani - grea: Loc I - Clinca Madalina - Ronin Dojo Babadag
                                        Loc II - Vatuiu Ana Maria - Samuraii Dojo Tulcea
                                        Loc III - Pestritu Flavia - Ronin Dojo Babadag

 10. Fete sub 12 ani - mijlocie: Loc I - Agafon Raluca - Shogun Dojo Sarichioi
                                              Loc II - Dunaev Lavinia - Samuraii Dojo Tulcea
                                             Loc III - Bejenaru Karina - Shogun Dojo Sarichioi
 11. Fete sub 12 ani - usoara: Loc I - Feodor Elisabeta - Shogun Dojo Sarichioi
                                             Loc II - Croitoru Bianca - Ronin Dojo Babadag
                                             Loc III - Danescu Antonela - Ronin Dojo Babadag
 12. Baieti sub 10 ani - super grea: Loc I - Cernamorit Matia - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                     Loc II - Tincoca Luca - Gladiatorii Dojo Tulcea
 13. Baieti sub 10 ani - grea: Loc I - Uncu Vlad Constantin - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                            Loc II - Perijoc Valentin - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                            Loc III - Vasiliu Vladut - Sun Rise Dojo Sulina
 14. Baieti sub 10 ani - mijlocie : Loc I - Oniceanu Florin - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                  Loc II - Babusca Emanuel - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                  Loc III - Tuidea Catalin - Gladiatorii Dojo Tulcea

 15. Baieti sub 10 ani - usoara : Loc I - Militaru Adrian - Samuraii Dojo Tulcea
                                                Loc II - Dragan Mihai - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                Loc III - Susoi Alvian - Shogun Dojo Sarichioi
 16. Baieti sub 8ani - grea: Loc I - Moldoveanu Iustinian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                         Loc II - Avram Alexandru - Ronin Dojo Babadag
                                         Loc III - Iacob Mihai - Samuraii Dojo Tulcea
 17. Baieti sub 8 ani - mijlocie: Loc I - Chiriac Sebastian - Sun Rise Dojo Sulina
                                               Loc II - Vijaiala Eduard - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                               Loc III - Apolozan Iustinian - Ronin Dojo Babadag
 18. Baieti sub 8 ani - usoara: Loc I - Petcu Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                             Loc II - Cutoi Daniel - Shogun Dojo Sarichioi
                                             Loc III - Cernea Adelin - Ronin Dojo Babadag
 19. Fete sub 8 ani - grea : Loc I - Pascale Bianca - Shogun Dojo Sarichioi
                                         Loc II - Ivanov Evelina - Shogun Dojo Sarichioi
                                         Loc III - Ilie Ina - Ronin Dojo Babadag
 20. Fete sub 8 ani - usoara: Loc I - Tudor Cristina - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                           Loc II - Nichifor Alexandra - Shogun Dojo Sarichioi
                                           Loc III - Balea Cristina - Gladiatorii Dojo Tulcea
 21. Baieti sub 7 ani - grea: Loc I - Boboc Petru - Samuraii Dojo Tulcea
                                          Loc II - Nicolae Bogdan - Samuraii Dojo Tulcea
                                          Loc III - Feodor Dumitru - Samuraii Dojo Tulcea
 22. Baieti sub 7 ani - usoara: Loc I - Cocea David - Samuraii Dojo Tulcea
                                             Loc II - Timofei Mihnea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                             Loc III - Tampurica Radu - Ronin Dojo Babadag

 23. Baieti su 5 ani Open : Loc I - Panuta Albert - Samuraii Dojo Tulcea
                                        Loc II - Croitoru Andrei - Ronin Dojo Babadag
                                        Loc III - Toma Ayanne - Samuraii Dojo Tulcea









Clasamentul pe Asociatii Sportive: Loc I - Gladiatorii Dojo Tulcea
                                                    Loc II - Ronin Dojo Babadag
                                                    Loc III - Samuraii Dojo Tulcea
                                                    Loc IV - Shogun Dojo Sarichioi
                                                    Loc V - Sun Rise Dojo Sulina
                                                    Loc VI - Honbu Dojo Tulcea
        Pe langa concursul de kata si kumite in program sa mai desfasurat o reprezentatie de dansuri moderne oferite de trupa de dans a Casei de Cultura Nicolae Balasescu Nifon si o deomonstratie de kata superioare cu spargeri de obiecte dure a lui senpai Feodorov Paul si senpai Praz Laurentiu.
       Felicitam sportivii pentru rezultate si participare, multumim parintiilor pentru sprijin, spectatorilor pentru incurajari si aplauze si speram ca  viitorul concurs din Babadag sa iasa cel putin la fel de bine.
                                                                                                                                                  Osu!
                                                                 

vineri, 17 mai 2013

CUPA RONIN BABADAG - 2013


Pe data de 25 mai 2013 incepand cu ora 13.00 in Sala de Spectacole din Centrul Cultural Nicolae Balasescu Nifon Babadag va avea loc prima editie a concursului de karate full contact denumit " CUPA RONIN " Sunt invitate toata Cluburile si Asociatiile de Arte Martiale din Judetul Tulcea.
Concursul este destinat tuturor categoriilor de sportivi : copii incepand cu varsta de 4 ani, cadeti, juniori, tineret si seniori masculin si feminin.
Organizator: Asociatia Sportiva " Ronin Dojo " Babadag;
 Principal Finantator si Partener : Primaria si Consiliul Local al orasului Babadag;
Partener : Club Sportiv " Nippon Budo Sport ";
Se ofera participantilor si castigatorilor : certificate de participare, diplome, cupe, plachete si alte surprize;


Va asteptam cu drag!
Osu!

luni, 13 mai 2013

REZULTATE CAMPIONAT NATIONAL TG MURES - 2013


Conform calendarului Federatiei Romane de Karate Kyokushin, sambata 11 mai 2013 la Sala Polivalenta din Tg Mures incepand cu ora 12.00 s-a desfasurat Campionatul National de kumite si kata organizat de Club Sportiv Tiger Budo Tg Mures.
Campionatul a fost destinat urmatoarelor categorii de varsta: tineret ( 18 - 22 ani ), cadeti ( 15 - 16 ani ) si copii ( 11 - 12 ani ).


Clubul nostru ar fi dorit sa participe la acest campionat cu un lot largit de sportivi , dar din motive finaciare si din cauza ca sambata 11 mai 2013 sa ( recuperat ore ) facut scoala lotul nostru de sportivi sa redus la 10 sportivi.

Sportivii ce au participat la CN si rezultatele lor:
             Nippon Dojo Tulcea
  1. Radulescu Lucian - kumite copii masculin 11 - 12 ani, sub 35 kg - Loc I
  2. Sandu Sebastian - kumite copii masculin 11 - 12 ani, sub 65 kg - Loc I
  3. Halchin Laurentiu - kumite tineret masculin 18 - 22 ani, sub 85 kg - Loc II
  4. Dragan Andreea - kumite cadeti feminin 15 -16 ani, sub 55 kg - Loc II
  5. Vatuiu Ana Maria - kumite copii femini 11 - 12 ani, sub 45 kg - Loc II
  6. Visan Costin - kumite cadeti masculin 15 - 16 ani, sub 55 kg - Loc III, kata - loc IV
  7. Agheorghesei Virgil - kumite copii masculin 11 - 12 ani, sub 40 kg - Loc III, kata - loc IV
  8. Dima Robert - kumite copii masculin 11 - 12 ani, sub 45 kg - Loc III

           Nippon Dojo Babadag
  9. Calcan Cristian - kumite copii masculin 11 - 12 ani, sub 30 kg - Loc I
  10. Marinescu Andreea Roxana - kumite cadeti feminin 15 - 16 ani, sub 55 kg - Loc IV




Campionatul a fost un eveniment foarte bine organizat si structurat, nu au lipsit demonstratiile de arte martiale executate de sportivii gazdelor, la competitie au participat peste 200 de sportivi din 17 Cluburi si Asociatii sportive.
Sportivii nostri au avut un parcurs foarte bun, ei sau comportat exemplar, Radulescu L si Sandu S au confirmat valoarea de campioni pe care si-au mentinuto si anul acesta, Calcan C a dovedit ca sa maturizat anul acesta el a castigat 3 meciuri cu ippon.
Dragan A a fost surpriza echipei noastre, a fost primul campionat national la care a participat si cu toate astea primele 2 meciuri a castigat cu ko, pierzand in finala in fata campioanei de anul trecut o sportiva din Oradea.
Pentru Halchin Laurentiu acest campionat a o fost ultima verificare inainte de Campionatul European, cu toate ca el a luat locul II sa nu uitam ca este in perioada de pregatire si incarcare fizica si inca este junior,  el a facut niste meciuri extrem de frumoase cu care a ridicat sala din Tg Mures in picioare in finala a pierdut la decizia arbitriilor in fata Campionului European de la 18 - 22 ani de anul trecut.
Ca de fiecare data dorim sa  multumim parintilor acestor copii minunati pentru sprijinul financiar neconditionat pe care al ofera sa putem efectua deplasarile la toate evenimentele importante pentru progresul sportiviilor.
Osu!