Loading...

marți, 29 octombrie 2013

REZULTATELE DE LA CAMPIONATUL INTERNATIONAL DIN UKRAINA - 2013

   

   

                In perioada 24 - 28 octombrie 2013 o delegatie de 8 sportivi si 2 antrenori de la clubul nostru s-a deplasat in Uzhgorod, Ukraina pentru a participa la The Open International Championship Of Kyokushinkai Karate, campionat de kumite ( lupta full contact ) destinat copiilor, cadetiilor si junioriilor.
In aceasta  competitie au participat peste 180 de sportivi din Biolorusia, Georgia, Rusia, Armenia, Romania  si Ukriana ( Uzghorod, Kiev, Odessa, Ivano-Francisk, Loviv).


La aceasta puternica competitie sportivii nostrii au obtinut urmatoarele rezultate:
 1. Visan Costin - Loc I -  categoria 14 - 15 ani baieti sub 60 kg.
 2. Nicolaiev Tiberiu - Loc I - categoria 14 - 15 ani baieti sub 50 kg.
 3. Uncu Vlad Constantin - Loc I - categoria 8 - 9 ani baieti  peste 30 kg Open.
 4. Militaru Adrian - Loc I - categoria 8 - 9 ani baieti sub 30 kg.
 5. Sandu Sebastian Gabriel - Loc II - categoria 10 - 11 ani baieti peste 45 kg Open.
 6. Calcan Andrei Cristian - Loc III - categoria 12 - 13 ani baieti sub 40 kg.
 7. Marinescu Andreea Roxana - Loc III - categoria 14 - 15 ani fete Open.
 8. Dragan Andreea - Loc IV - categoria 14 - 15 ani fete Open.





Sportivii nostri sau comportat exceptional in lupta, au tinut cont de indicatiile antrenoriilor, deoarece nu am mai participat niciodata la un concurs extern cu sportivii sub 14 ani am urmat o tactica de lupta mai  dura decat in Romania. De aceea luptele au fost extrem de agresive si ko au fost la fel.
Pana in finale sportivii au avut cate 4 lupte prin care au trebuit sa demonstreze ca sunt cei mai buni ca sa nu dam prilej arbitriilor ca sa ia o decizie gresita in defavoarea noastra si in avantajul sportiviilor din tara gazda.
La finalul acestui turneu martial am fost  felicitati de presedintele Organizatiei Ukrainene Shihan Stanislav Shmat care ne-a spus ca am fost cea mai puternica si tehnica echipa.












Competitia a fost foarte bine organizata din toate punctele de vedere, cu toate ca nu a avut nimic din grandoarea competiilor organizate de tarile occidentale, s-a respectat cu strictete programul concursului.
Competitia s-a desfasurat pe 2 tatami ( doua suprafate de lupta ) a inceput la ora 10.00 cu deschiderea oficiala, imnul Ukrainei, prezentarea participantilor, pentru Romania a tinut un discurs Shihan Bradu Gheorghe 5 Dani care a fost si el prezent, dupa care sau desfasurat preliminariile pana la ora 13. A urmat pauza de masa de o ora, dupa care sa continuat cu semifinale si finale pana la ora 16.30, dupa care a urmat premierea.
Deplasarea la aceasta competitie internationala a fost posibila datorita sustinerii parintiilor, a clubului Nippon Budo Sport, dar si a unor oamenii de suflet care iubesc copii si artele martiale, pe aceasta cale le multumim tuturor.






Osu!


luni, 21 octombrie 2013

The Open International Championship of Kyokushinkai Karate

        In perioada 24 octombrie - 28 octombrie o delegatie a clubului nostru se va deplasa in Uzhgorod, Ukraina pentru a participa la o competitiea internationala de kumite ( lupta full contact )" The Open International Championship of Kyokushinkai Karate " destinat copiilor, cadetiilor si juniorilor.
Delegatia este formata din:
1. Panuta Nicolaie - antrenor

2. Feodorov Paul - antrenor

3. Uncu Vlad Constantin -  practica karate kyokushin de la varsta de 4 ani,multiplu campion national la categoria lui de varsta, castigator a foarte multe concursuri judetene si nationale, peste 40 de meciuri castigate cu ko.
In Ukraina va participa la kumite categoria de varsta 8-9 ani plus 35 kg.

4. Militaru Adrian - practica karate kyokushin de mai putin de un an, castigator a 2 concursuri nationale si 2 judetene, este un sportiv care promite foarte multe chiar daca nu are o experienta competitionala mare.
El va participa la kumite categoria de varsta 8 - 9 ani sub 30 de kg.

5. Sandu Sebastian Gabriel - practica karate kyokushin de peste 2 ani, dublu campion national la categoria lui de varsta si castigator a mai multor concursuri nationale si judetene.
El va participa la kumite 10 - 11 ani categoria open de greutate.

6. Calcan Cristian Andrei - provine de la A.S. Ronin Dojo Babadag, practica karate kyokushin de peste 2 ani, dublu campion national si castigator a mai multor concursuri judetene si nationale.
El va participa la kumite categoria de varsta 12 - 13 sub 40 de kg.

7. Nicolaev Tiberiu Marian - practica karate kyokushin de peste 4 ani, multiplu campion national si castigator a mai multor concursuri nationale si judetene de kata si kumite, este un sportiv nativ extrem de puternic pentru categoria lui, ambidestru care lucreaza extrem de bine pe ambele parti , dreapta - stanga cu bratele si picioarele , ne aduce aminte de un alt sportiv de mare valoare a Tulcei , Beznea Romeo.
El va lupta la categoria baieti de varsta 14 - 15 ani sub 50 de kg

8. Visan Costin - practica karate kyokushin de peste 5 ani, mai nou se antreneaza si in box si kick box, multiplu campion national de kumite si castigator a multor concursuri nationale si judetene de kata si kumite, a reprezentat Primaria Tulcea in 2011 la Aalborg, Danemarca la competitia de karate unde a obtinut 3 medalii doua de argint si una de bronz.Momentan este in lotul clubului si a Romaniei el ne va reprezenta la Campionatele de cadeti ce se vor desfasura peste o luna in Oradea.
In Ukraina va participa la lupta, baieti 14 - 15 ani categoria sub 55 kg.

9. Marinescu Andreea Roxana, provine de la A.S. Ronin Dojo Babadag, mai nou se antreneaza in Tulcea, a fost cooptata in lotul clubului si in lotul national ce reprezinta Romania la Campionatele Europene de anul acesta.
Este campioana nationala anul acesta, vicecampioana nationala anul trecut si castigatoare a mai multor concursuri nationale si judetene de kumite, anul acesta in Germania la C E de junioare a obtinut locul V, iar peste o luna va participa la Campionatele Europene de cadeti organizat de tara noastra in Oradea.
Este o sportiva de forta, foarte puternica care promite foarte mult pe viitor, in Ukraina ea va participa kumite fete 14 - 15 ani categoria Open.


10. Dragan Andreea , practica karate kyokushin de 2 ani, anul acesta a fost primul an competitional pentru ea, cu toate acestea la campionatul national a iesit vicecampioana, castigand 3 meciuri cu ko, si ea a fost aleasa anul acesta in lotul clubului dar si in lotul national, in Germania a iesit pe locul IV la juniori fete, peste o luna va participa la Campionatul European de cadeti din Oradea,  este o sportiva tehnica si mobila care promite foarte mult si pentru concursurile viitoare de kata.
In Ukraina ea va participa la kumite fete 14 - 15 ani, categoria sub 55 kg.

Campionatele din Est - Europa sunt recunoscute ca unele dintre cele mai puternice, cu nivel tehnic ridicat si cu sportivi foarte bine pregatiti fizic, de aceea ne dorim sa participam la acest concurs si sa vedem la ce nivel suntem cu acesti copii.
Osu!

duminică, 20 octombrie 2013

REZULTATE " CUPA SHOGUN RAZELM " SARICHIOI 2013 EDITIA A-II-A

Comuna Sarichioi, sambata 19 octombrie 2013, aparent o localitate normala din judetul Tulcea a fost gazda unui mare eveniment sportiv.
La sala de sport din comuna incepand cu ora 10.00 a avut loc concursul judetean de karate full contact " CUPA SHOGUN RAZELM " editia a - II - a.
La aceasta editie au participat la cele 2 probe de concurs kata si kumite 83 de sportivi de la 7 asociatii sportive din 5 localitati dupa cum urmeaza :
 1. Nippon Budo Sport - sectia Honbu Dojo Tulcea - antrenor Panuta Nicolaie 3 Dan
                                    - sectia Gladiatorii Dojo Tulcea - antrenor Feodorov Paul 2 Dan
                                    - sectia Samuraii Dojo Tulcea - instructor Graur Marius 1 Kyu
 2. A. S. Ronin Dojo Babadag - antrenor Panuta Nicolaie 3 Dan
 3. A. S. Sun Rise Dojo  Sulina - instructor Praz Laurentiu 2 Kyu
 4. A. S. Kanamura Dojo Isaccea - asistent instructor Mocanu Crisitian 3 Kyu
 5. A. S. Shogun Dojo Sarichioi - asistent instructor Visan Costin 3 Kyu




Comisia de arbitraj a fost formata din urmatorii:
  Invitat de onoare - Sensei Popescu Sorin 4 Dan , Buzau

  Presedinte comisie arbitraj - Sensei Panuta Nicolaie 3 Dan, arbitru international categ B , Tulcea
  1. Judecator - Senpai Feodorov Paul 2 Dan , Tulcea
  2. Judecator - Senpai Graur Marius 1 Kyu, arbitru international categ C, Tulcea
  3. Judecator - Senpai Praz Laurentiu 2 Kyu, Sulina
  4. Judecator - Senpai Halchin Laurentiu 2 Kyu, Tulcea
  5. Judecator - Senapi Roman Robert 4 Kyu, Tulcea
Au ajutat la tatami pentru buna desfasurare urmatorii: Babusca Florin, Mocanu Cristian,Visan Costin, Dutu Alexandru, Marinescu Andreea, si Dragan Andreea.

La proba de kata sau inscris 78 de sportivi la 8 categorii de varsta si nivel ( grade ).
Castigatorii celor 8 categorii au fost urmatorii sportivi:

                KATA INCEPATORI  SUB  7 ANI
1. Panuta Albert - Samuraii Dojo Tulcea
2. Croitoru Andrei - Ronin Dojo Babadag
3. Timofei Mihnea - Gladiatorii Dojo Tulcea
                KATA INCEPATORI  SUB 8 ANI
1. Petcu Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Pascale Bianca - Shogun Dojo Sarichioi
3. Tuidea Catalin - Gladiatorii Dojo Tulcea
                KATA INCEPATORI  SUB 10 ANI
1. Niftode Sebastian - Kanamura Dojo Isaccea
2. Dragan Mihai - Gladiatorii Dojo Tulcea
3. Gheorghiev Stefan - Kanamura Dojo Isaccea
                KATA INCEPATORI PESTE 10 ANI
1. Dunaev Lavinia - Samuraii Dojo Tulcea
2. Calina Alexandra - Ronin Dojo Babadag
3. Onichi Ionut - Honbu Dojo Tulcea
               KATA CENTURI ORANGE SUB 11 ANI
1. Agafon Raluca - Shogun Dojo Sarichioi
2. Danescu Antonina - Shogun Dojo Sarichioi
3. Bejenaru Alisia - Shogun Dojo Sarichioi
               KATA CENTURI ALBASTRE SUB 10 ANI
1. Oniceanu Florian - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Bolohan Ovidiu - Ronin Dojo Babadag
3. Feodor Elisabeta - Shogun Dojo Sarichioi
               KATA CENTURI ALBASTRE PESTE 10 ANI
1. Ismail Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Dragan Andreea - Honbu Dojo Tulcea
3. Lovin Paul - Samuraii Dojo Tulcea
               KATA OPEN
1. Visan Costin - Honbu Dojo Tulcea
2. Uncu Vlad Constantin - Gladiatorii Dojo Tulcea
3. Visan Ionut - Honbu Dojo Tulcea


La categoria de kumite ( lupta full contact ) sau inscris 73 de sportivi la 18 categorii de greutate si varsta:
Castigatorii celor 18 categorii au fost urmatorii sportivi:

                   KUMITE COPII OPEN MIXT SUB 5 ANI
1. Moldoveanu Melania - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Croitoru Andrei - Ronin Dojo Babadag
3. Toma Ayann - Samuarii Dojo Tulcea
                   KUMITE COPII OPEN MIXT SUB 6 ANI
1. Timofei Mihnea - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Panuta Albert - Samuraii Dojo Tulcea
3. Barcer Bogdan - Shogun Dojo Sarichioi
                   KUMITE COPII BAIETI OPEN SUB 7 ANI
1. Boboc Petre Laurentiu - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Cernea Adelina - Ronin Dojo Babadag
3. Apolozan Iustinian - Ronin Dojo Babadag
                    KUMITE BAIETI OPEN SUB 8 ANI
1. Petcu Andrei - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Balan Adrian - Samuraii Dojo Tulcea
3. Ungureanu Adrian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE FETE  8 - 9 ANI SUB 30 KG
1. Pascale Bianca - Shogun Dojo Sarichioi
2. Croitoru Bianca - Ronin Dojo Babadag
3. Nichifor Alexandra - Shogun Dojo Sarichioi
3. Ivanov Evelina - Shogun Dojo Sarichioi
                   KUMITE BAIETI 8 - 9 ANI SUB 28 KG
1. Chiriac Sebastian - Sun Rise Dojo Sulina
2. Dragan Mihai - Gladiatorii Dojo Tulcea
3. Razem Sebastian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE BAIETI 8 - 9 ANI SUB 32 KG
1. Moldoveanu Iustinian - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Vasiliu Vladut - Sun Rise Dojo Sulina
3. Tuidea Catalin - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE BAIETI 8 - 9 ANI SUB 36 KG
1. Oniceanu Florian - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Avram Alexandru - Ronin Dojo Babadag
3. Babusca Emanuel - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE BAIETI 8 - 9 ANI PESTE 36 KG
1. Uncu Vlad Constantin - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Mihailov Tiberiu - Sun Rise Dojo Sulina
3. Dragut Adrian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE FETE 10 - 11 ANI SUB 35 KG
1. Feodor Elisabeta - Shogun Dojo Sarichioi
2. Colcer Alexia - Kanamura Dojo Isaccea
3. Danescu Antonina - Shogun Dojo Sarichioi
                  KUMITE FETE 10 - 11 ANI PESTE 35 KG
1. Vatuiu Ana Maria - Samuraii Dojo Tulcea
2. Dunaev Lavinia - Samuraii Dojo Tulcea
3. Agafon Raluca - Shogun Dojo Sarichioi
3. Bajenaru Alissia - Shogun Dojo Sarichioi
                 KUMITE BAIETI 10 - 11 ANI SUB 35 KG
1. Militaru Adrian - Samuraii Dojo Tulcea
2. Andrei Nicolaie - Shogun Dojo Sarichioi
3. Gheorghiev Stefan - Kanamura Dojo Isaccea
                 KUMITE BAIETI 10 - 11 ANI SUB 40 KG
1. Radulescu Lucian - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Calcan Cristian - Ronin Dojo Babadag
3. Stir Marian Vasile - Shogun Dojo Sarichioi
                KUMITE BAIETI 10 - 11 ANI SUB 45 KG
1. Agheorghesi Virgil - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Dorascu Marian - Kanamura Dojo Isaccea
3. Codres Lucian - Shogun Dojo Sarichioi
                KUMITE BAIETI 10 - 11 ANI PESTE 45 KG
1. Sandu Sebastian Gabriel - Gladiatorii Dojo Tulcea
2.Ismail Andrei Resat - Gladiatorii Dojo Tulcea
3. Alexandru Cristian - Gladiatorii Dojo Tulcea
                   KUMITE FETE OPEN 13 - 14 ANI
1. Calin Alexandra - Ronin Dojo Babadag - TITLU DE CEL MAI BUN SPIRIT DE LUPTATOR
2. Marcu Georgiana - Kanamura Dojo Isaccea
3. Praz Georgiana - Sun Rise Dojo Sulina
                 KUMITE BAIETI 13 - 14 ANI SUB 55 KG
1. Cesarato Andrea Cristian - Gladiatorii Dojo Tulcea
2. Lovin Paul -Samuraii Dojo Tulcea
3. Rotariu Adrian - Sun Rise Dojo Sulina
                  KUMITE BAIETI 13 - 14 ANI PESTE 55 KG
1. Visan Ionut - Honbu Dojo Tulcea
2. Cochici Adrian - Samuraii Dojo Tulcea
3. Suerica Bogdan - Gladiatorii Dojo Tulcea







Concursul a inceput la ora 10.00  cu intrarea sportiviilor si a arbitriilor pe tatami pe ritmul imnului de karate kyokushin, dupa care ca la orice deschidere oficiala a unui eveniment important s-a intonat imnul Romaniei, sau prezentat cluburile, antrenorii, arbitrii, organizatorii, partenerii si sponsorii.Concursul a inceput cu proba de kata, la ora 12.00 conform programului s-a terminat concursul de kata, dupa care a urmat  o pauza de 30 minute ca sportivii sa se pregateasca pentru proba de kumite.
La ora 12.30 a inceput proba de kumite care s-a incheiat la ora 16.00 , spectacolul martial s-a incheiat cu festivitatea de premiere, care a fost oficiata de domnul primar Finoghen Cristian a comunei Sarichioi.




Marii castigatori ai acestui concurs au fost copii care au trecut prin toate stariile unui concurs : bucurie, fericire, satisfactie  dar si durere, plansete, neputinta.
Sloganul acestui concurs a fost ca in multe altele " RESPECT - ONOARE - SPIRIT " care este si sloganul japonezilor care incercam sa-l predam si acestor copii minunati cu niste parinti de exceptie.
Partenerii acestui concurs au fost : PRIMARIA COMUNEI SARICHIOI
                                                    SCOALA GENERALA SARICHIOI
                                                    NIPPON BUDO SPORT TULCEA
Sponsorii evenimentului martial: SC JOHN AGRO LAND SRL
                                                SC JUST ORGANIC SRL
                                                SC KONSTANT GROUP SRL
                                                SC STRATEGIC PROTECTION GROUP SRL
                                                SC BIO LACT SRL
                                                SC OVIDIU CADASTRU SRL
                                                domnul NICHIFOR ALEXANDRU
                                                domnul NICHEI GEORGE
                                                domnul PASCALE OCTAVIAN
Suportul medical si primul ajutor la concurs a fost asigurat de domnul doctor Suciu Valentin care ca totdeauna de 20 de ani este medicul clubului nostru la orice eveniment si de o echipa a ambulantei Delta.
Multumim tuturor factorilor ce sau implicat in acest eveniment martial parteneri, sponsori, suporteri, dar mai ales parintiilor copiilor care practica karate care sau dovedit inca o data ca sau intrecut in calitatea de organizatori de evenimente sportive deosebit de frumoase.




Osu!