Loading...

miercuri, 25 iunie 2014

DANUBE DELTA CUP, EDITIA A - IV - A, TULCEA - 2014





                 Sambata, 21 iunie 2014, incepand cu ora 10.00, s-a desfasurat in Sala Polivalenta din Tulcea campionatul de nivel national " DANUBE DELTA CUP, editia a-IV-a, destinat copiilor, juniorilor si seniorilor la proba de kumite ( lupta full contact ).
Evenimentul a fost organizat de Nippon Budo Sport Tulcea, principal finantator Primaria Tulcea, partener Directia Judeteana Sport si Tineret Tulcea, pentru buna desfasurare sau mai implicat  Prefectura Tulcea, Serviciu de Ambulanta Tulcea, si Unitatea de Jandarmi Tulcea, pe aceasta cale le multumim din tot sufletul si avem tot respectul.


La competitie au participat 265 de sportivi, 25 de cluburi si asociatii sportive din Bucuresti, Constanta, Galati,Costinesti, Pitesti, Arad, Piatra Neamt, Buzau, Giurgiu, Sibiu, Zalau, Cluj, Oradea, Bistrita, Sulina, Luncavita, Sarichioi, Babadag, Isaccea si binenteles Tulcea.
Judetul Tulcea a fost reprezentata de Asociatia de Arte Martiale " Nipppon Budo Sport " prin cele 8 sectii dupa cum urmeaza : Gladiatorii Dojo Tulcea, Samuraii Dojo Tulcea, Academia de Arte Martiale Nippon Honbu Dojo Tulcea, Ronin Dojo Babadag, Sun Rise Dojo Sulina, Dragoni Dojo Babadag, Kanamura Dojo Isaccea, Shogun Dojo Sarichioi.
Competitia s-a desfasurat la copii pe 50 de categorii de varsta, sex si greutate, la juniori pe 5 categorii de varsta, sex si greutate si la seniori pe 5 categorii dupa cum urmeaza: - 65 kg masculin, - 75 kg masculin, - 85 kg masculin, + 85 kg masculin si open feminin.

CLASAMENTUL REZULTATELOR DUPA NUMARUL TOTAL DE MEDALII OBTINUTE :
1. Nippon Dojo Tulcea, 2. Tora Kyokushin Galati, 3. Oyama Karate Constanta, 4. Dragoni Dojo Luncavita, 5. Golden Team Bucuresti, 6. Hachiman Dojo Bucuresti, 7. Hitode Dojo Costinesti, 8. Shogun Dojo Sarichioi, 9. Ronin Dojo Babadag, 10. ACS Ashihara Pitesti, 11. Budo Gym Bucuresti, 12. Budokai Arad, 13. Scorpion Piatra Neamt, 14. Kanamura Dojo Isaccea, 15. Seito Buzau, 16. Kyokushin Galati, 17. Sun Rise Dojo Sulina, 18. Combat Team Arad, 19. FDJ Pitesti, 20. Armonia Miscarii Giurgiu, 21. Rokan Sibiu, 22. Senshi Piatra Neamt, 23. Nova Force Giurgiu, 24 Ronin Budokan Bucuresti, 25 Karate Bistrita.






CLASAMENTUL REZULTATELOR DUPA NUMARUL DE MEDALII DE AUR OBTINUTE:
1. Nippon Dojo Tulcea, 2. Oyama Karate Constanta, 3. Tora Kyokushin Galati, 4. Hachiman Dojo Bucuresti, 5. Golden Team Bucuresti, Ronin Dojo Babadag, Kanamura Dojo Isaccea, 6. ACS Ashihara Pitesti, Shogun Dojo Sarichioi, Budokai Arad, Kyokushin Galati, Armonia Miscarii Giurgiu, 7. Nova Force Giurgiu, Senshi Piatra Neamt, FDJ Pitesti, Sun Rise Dojo Sulina, Budo Gym Bucuresti, Hitode Dojo Costinesti, Dragoni Dojo Luncavita.
Anul acesta, 2014 - a IV a editie, a fost de departe cea mai puternica si spectaculoasa editie (comparativ cu cele 3 organizate pana acum, cu multe KO si cu un nivel tehnic al sportiviilor extrem de ridicat din motivul ca au participat sportivi seniori extrem de bine cotati la nivel national si international.
Clubul Nippon Dojo Tulcea a participat cu 2 seniori, Onichi Ionut, la categoria - 75 kg, si Vesparu Mihai la categoria - 65 kg, primul sportiv a pierdut la decizia arbitrului dupa 3 reprize extrem de disputate cu cel care a castigat categoria, Mihai Vesparu, a facut o surpriza frumoasa castigand categoria prin 2 meciuri catstigate cu KO si un meci cu abandon. Mentionam ca Vesparu este membru al clubului nostru de un an de zile, s-a clasat la campionatul national pe locul 2, are 19 ani, 64 de kg si este un sportiv muncitor care promite foarte mult.

CLASAMENTUL SENIORILOR A FOST URMATORUL:
Categoria - 65 kg masculin
Loc I - Vesparu Mihai - Nippon Dojo Tulcea;
Loc II - Sabin Alexandru - Scorpion Piatra Neamt;
Loc III - Calcoaia Leonard - Scorpion Piatra Neamt;

Categoria - 75 kg masculin
Loc I - Margithazi Zsolt - Budokai Arad;
Loc II - Panda Flavius - Combat Team Arad;
Loc III - Daia Vladimir - Hachiman Dojo Bucuresti;

Categoria - 85 kg masculin
Loc I - Mocanu Catalin - Nova Force Giurgiu;
Loc II - Buciuman Sorin - Budokai Arad;
Loc III - Filip Alexandru - Oyama Karate Constanta;

Categoria + 85 kg masculin
Loc I - Mincu Costin - Oyama Karate Constanta;
Loc II - Negrescu Marian - Ronin Budokan Bucuresti;
Loc III - Margarit Dorin - Combat Team Arad;

Categoria Open Feminin
Loc I - Dan Anca Monica - Budokai Arad;
Loc II - Magureanu Valentina - Combat Team Arad;
Loc III - Tarasov Ana - Hachiman Dojo Bucuresti;

CLASAMENTUL REZULTATELOR PE DOJO-URILOR SI SECTII DIN CADRUL ASOCIATIEI DE ARTE MARTIALE NIPPON BUDO SPORT TULCEA:
1. Gladiatorii Dojo Tulcea;
2. Honbu Dojo Tulcea;
3. Ronin Dojo Babadag;
4. Kanamura Dojo Isaccea;
5. Shogun Dojo Sarichioi;
6. Samuraii Dojo Tulcea;
7. Dragoni Dojo Luncavita;
8. Sun Rise Dojo Sulina;

Sponsorii acestei competitii au fost: Hotel Marinarul, Hotel Delta, S.C. Terra Construct, S.C. Rominsol, S.C. JT Grup, S.C. Almasi Security Sistems, pe aceasta cale le multumim.
Multumim parintiilor care sau implicat material, organizatoric, si chiar financiar, si lui sempai Praz Laurentiu, fara sprijinul acestora ar fi fost mult mai greu. Nu le mai dam numele ca se stiu ei!
Osu!



miercuri, 11 iunie 2014

CUPA FDJ " YOUTH CHALLENGE" PITESTI - 2014






                     Pe data de 31 mai 2014, incepand cu ora 10.00 la Sala Sporturilor din Pitesti a avut loc prima editie a concursului intercluburi de kumite full contact karate denumit "Cupa FDJ " Youth Challenge" destinat copiilor 4 - 14 ani, la care a fost invitat si clubul nostru.
Au participat peste 100 de sportivi de la 8 cluburi din Bucuresti, Oltenita, Sibiu, Tulcea si bineteles Pitesti!

De la clubul nostru au participat o delegatie formata din 14 sportivi din Isaccea si Tulcea condusi de sempai Mocanu Cristian in calitate de instructor si sensei Panuta Nicolaie in calitate de arbitru a concursului.
 La acest concurs sau obtinut un total de 10 medalii din care : 6 de aur, 3 de argint si 2 de bronz.




 1. Militaru Adrian - loc I si medalie de aur;
2. Serban Alexandru - loc I si medalie de aur;
3. Radulescu Lucian - loc I si medalie de aur;
4. Uncu Vlad Constantin - loc I si medalie de aur;
5. Busurca Alexandru - loc I si medalie de aur;
6. Panuta Albert - loc I si medalie de aur, si titlul de " Best Fighter" al concursului;


7. Colcer Alexia - loc II si medalie de argint;
8. Ismail Resat Andrei - loc II si medalie de argint;
9. Boboc Petru Laurentiu - loc II si medalie de argint;
10. Timofei Mihnea - loc III si medalie de bronz;
11. Tuidea Catalin - loc IV;
12. Gheorghiev Stefan - loc IV;
13. Alexandru Cristian - loc V;
14. Sabangeanu Darius - loc VI;
La clasamentul pe rezultate a concursului mai sus mentionat C.S. Nippon Budo Sport a obtinut loc III dupa C.S. Golden Team Bucuresti si dupa gazde C.S. FDJ Pitesti.





Aceasta deplasare nu ar fi putut sa o facem fara sprijinul parintilor acestor copii minunati care sau transformat in luptatori de elita! Multumim dragi parinti! Osu!