Loading...

luni, 22 septembrie 2014

CUPA RONIN BABADAG, editia a-II-a, 2014


      Sambata 20 septembrie 2014 incepand cu ora 13.00 la sala de spectacole a centrului cultural Nicolae Balasescu Nifon din Babadag a avut loc a doua editie a concursului de karate " CUPA RONIN " BABADAG, destinat copiilor si juniorilor pe doua probe de concurs : kata si kumite full contact.
Oraganizatorii acestui eveniment au fost Nippon Budo Sport Tulcea - Romania si Asociatia Sportiva Ronin Dojo Babadag.
Partenerii si principalii finantatori in organizarea acestui concurs au fost Primaria si Consiliul Local al orasului Babadag si Directia Judeteana Sport si Tineret Tulcea.
La acest concurs sau inscris si participat 79 de sportivi din urmatoarele localitati: Sulina, Sarichioi, Sabangia, Niculitel, Mihail Kogalniceanu, Luncavita, Jijila, Macin, Isaccea, Garvan, Tulcea si binenteles Babadag. Toti acesti sportivi se pregatesc in urmatoarele centre de pregatire: Sun Rise Dojo Sulina, Shogun Dojo Sarichioi, Kanamura Isaccea, Dragoni Dojo Luncavita, Gladiatorii Dojo Tulcea, Samuraii Dojo Tulcea, Hombu Nippon Dojo Tulcea si Ronin Dojo Babadag.
Concursul sa desfasurat pe 10 categorii de grade si varste la proba de kata si pe 19 categorii de varsta, greutate si sex la proba de kumite ( lupta full contact)
Comisia de arbitraj a avut urmatoarea componenta: sensei Popescu Sorin 4 Dan - Buzau, sensei Panuta Nicolaie 3 Dan - Tulcea, sempai Praz Laurentiu 1 kyu - Sulina, sempai Graur Marius 1 kyu - Tulcea, sempai Mocanu Cristian 2 kyu - Tulcea, sempai Visan Costin 2 kyu - Tulcea, sempai Roman Robert 3 kyu -Tulcea.



                 REZULTATE PROBA KATA

    GRUPA 0 KYU CENTURI ALBE SUB 8 ANI
Vizitiu Robert - loc 1 - Samuraii Dojo Tulcea
Saveli Alexandru - loc 2 - Shogun Dojo Sarichioi
Feodotov Ovidiu - loc 3 - Samuraii Dojo Tulcea

    GRUPA CENTURI ORANGE 5 - 6 ANI
Timofei Mihnea - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Panuta Albert - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Sabangeanu Darius - 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

    GRUPA CENTURI ORANGE 6 - 7 ANI
Catalinoiu Gociman Ingrid - loc 1 - Samuraii Dojo Tulcea
Marcu Mihnea - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Boboc Petru Laurentiu - loc 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

      GRUPA CENTURI ORANGE 8 - 9 ANI
Petcu Andrei - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Tomazatos Diana - loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina
Apolozan Iustinian - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

       GRUPA CENTURI ORANGE 9 - 10 ANI
Busurca Alexandru - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Botezatu Eduard - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Tuidea Catalin - loc 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

        GRUPA CENTURI ORANGE 10 - 11 ANI
Codres Lucian - loc 1 - Shogun Dojo Sarichioi
Mihai Paul - loc 2 - Dragoni Dojo Jijila
Stoica Mihai - loc 3 - Dragoni Dojo Jijila

      GRUPA CENTURI ORANGE 13 - 16 ANI
Libidov Elena - loc 1 - Sun Rise Dojo Sulina
Jelescu Mihaela - loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina
Marcu Georgiana - loc 3 - Kanamura Dojo Niculitel

       GRUPA CENTURI ALBASTRE 9 - 10 ANI
Militaru Adrian - loc 1 - Samuraii Dojo Tulcea
Clinca Madalina - loc 2 - Ronin Dojo Babadag
Croitoru Bianca - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

        GRUPA CENTURI ALBASTRE 11 - 12 ANI
Ismail Resat Andrei -loc 1 -  Gladiatorii Dojo Tulcea
Colcer Alexia - loc 2 - Kanamura Dojo Isaccea
Gheorghiev - loc 3 - Kanamura Dojo Isaccea

      GRUPA OPEN
Rotariu Adrian - loc 1 - Sun Rise Dojo Sulina
Visan Ionut - loc 2 - Hombu Nippon Dojo Tulcea
Marinescu Andreea - loc 3 - Hombu Nippon Dojo Tulcea





              REZULTATELE LA PROBA DE KUMITE FULL CONTACT

      BAIETI SUB  6 ANI SUB 20 KG
Panuta Albert - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Vizitiu Robert - loc 2 - Samuraii Dojo Tulcea
Saveli Alexandru - loc 3 - Shogun Dojo Sarichioi

      BAIETI 5 - 6 ANI PESTE 20 KG
Timofei Mihnea - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Marcu Mihnea - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Pencu Marc Stefan - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

        BAIETI 6 - 7 ANI SUB 25 KG
Sandu Florin - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Sabangeanu Darius - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Coban Remus - loc 3 - Shogun Dojo Zebil

       BAIETI 6 - 7 ANI PESTE 25 KG
Boboc Petru Laurentiu - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Mocanu George - loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina
Feodotov Ovidiu - loc 3 - Samuraii Dojo Tulcea

        FETE SUB 8 ANI - OPEN
Nichifor Alexandra - loc 1 - Shogun Dojo Sarichioi
Catalinoiu Gociman Ingrid - loc 2 - Samuraii Dojo Tulcea
Busuioceanu Daria - loc 3 - Kanamura Dojo Isaccea

        BAIETI 8 ANI - OPEN
Petcu Andrei - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Mihai Paul - loc 2 - Dragoni Dojo Jijila
Apolozan Iustinian - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

         FETE SUB 10 ANI - OPEN
Pascale Bianca - loc 1 - Shogun Dojo Sarichioi
Tomazatos Diana - loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina
Croitoru Bianca - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

        BAIETI 9 - 10 ANI, SUB 33 KG
Tuidea Catalin - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Babusca Emanuel - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Mitache Marius - loc 3 - Dragoni Dojo Luncavita

       BAIETI 9 - 10 ANI, SUB 35 KG
Militaru Adrian - loc 1 - Samuraii Dojo Tulcea
Oniceanu Florian - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Busurca Alexandru - loc 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

        BAIETI 9 -10 ANI, PESTE 35 KG
Uncu Vlad - loc 1 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Botezatu Eduard - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Avram Alexandru - loc 3 - Ronin Dojo Babadag

        BAIETI 10 - 11 ANI , SUB 40 KG
Gheorghiev Stefan -loc 1- Kanamura Dojo Isaccea
Codres Lucian - loc 2 - Shogun Dojo Sarichioi
Andrei Nicolae - loc 3 - Shogun Dojo Sarichioi

         BAIETI 10 - 11 ANI , PESTE 40 KG
Romanov Florin - loc 1 - Sun Rise Dojo Sulina
Stoica Mihai - loc 2 - Dragoni Dojo Luncavita
Stir Marian - loc 3 - Shogun Dojo Sabangia

        FETE 10 - 11 ANI , OPEN
Clinca Madalina - loc 1 - Ronin Dojo Babadag
Bejenaru Alissia - loc 2 - Shogun Dojo Sarichioi
Colcer Alexia - loc 3 - Kanamura Dojo Isaccea

       BAIETI 12 - 13 ANI , SUB 50 KG
Calcan Cristi - loc 1 - Ronin Dojo Babadag
Radulescu Lucian - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Agheorghesi Virgil - loc 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

       BAIETI 12 - 13 ANI, SUB 55 KG
Mihai Alexandru - loc 1 - Dragoni Dojo Jijila
Eftimie Alexandru - loc 2 - Dragoni Dojo Macin
Ismail Resat Andrei - loc 3 - Gladiatorii Dojo Tulcea

        BAIETI 12 - 14 ANI, PLUS 55 KG
Rotariu Adrian - loc 1 - Sun Rise Dojo Sulina
Valciu Florinel - loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina
Baronescu Cristian - loc 3 - Dragoni Dojo Luncavita

        BAIETI 13 - 14 ANI, OPEN
Visan Ionut - loc 1 - Hombu Nippon Dojo Tulcea
Andrei Bogdan - loc 2 - Gladiatorii Dojo Tulcea
Gentimir Aurelian - loc 3 - Dragoni Dojo Luncavita

       FETE SUB 14 ANI, OPEN
Vatuiu Ana Maria - loc 1 - Hombu Nippon Dojo Tulcea
Sterea Oana - loc 2 - Dragoni Dojo Garvan
Libidov Elena - loc 3 - Sun Rise Dojo Sulina

       FETE 15 - 16 ANI, OPEN
Marinescu Andreea - loc 1 - Hombu Nippon Dojo Tulcea
Marcu Georgiana - loc 2 - Kanamura Dojo Niculitel
Praz Maria Georgiana - loc 3 - Sun Rise Dojo Sulina

Urmatorii sportivi au obtinut urmatoarele titluri:
1. Stoica Mihai de la Dragoni Dojo Jijila - CEL MAI BUN SPIRIT DE KUMITE - BAIETI
2. Busurca Alexandru de la Gladiatorii Dojo Tulcea - CEL MAI TEHNIC LUPTATOR - BAIETI
3. Simona Arion de la Gladiatorii Dojo Tulcea - CEL MAI BUN SPIRIT DE KUMITE - FETE
4. Agafon Raluca de la Shogun Dojo Sarichioi - CEA MAI TEHNICA LUPTATOARE - FETE

Clasament rezultate CUPA RONIN BABADAG

 1. GLADIATORII DOJO TULCEA                                                                    2. SHOGUN DOJO SARICHIOI 
 3. DRAGONII DOJO LUNCAVIŢA
 4. SUN RISE SULINA 
 5. RONIN DOJO BABDAG 
 6. SAMURAII DOJO TULCEA 
 7. KANAMURA DOJO ISACCEA
 8. HOMBU  NIPPON DOJO TULCEA 

      CLASAMENT MEDALII DE AUR PE DOJO-URI
 1. GLADIATORII DOJO TULCEA -  7 MEDALII DE AUR
 2. HOMBU  NIPPON DOJO TULCEA – 3 MEDALII DE AUR
 3. SHOGUN DOJO SARICHIOI – 2  MEDALII DE AUR
 4. SUN RISE SULINA -  2 MEDALII DE AUR
 5. RONIN DOJO BABDAG – 2 MEDALII DE AUR
 6. DRAGONII DOJO LUNCAVIŢA – 1 MEDALIE DE AUR
 7. SAMURAII DOJO TULCEA – 1 MEDALIE DE AUR

 8. KANAMURA DOJO ISACCEA – 1 MEDALIE DE AUR  

Concursul a fost de un nivel tehnico - tactic si spirit foarte ridicat, copii au fost foarte determinati de a da tot ce este cel mai bun in lupta. Din cauza vacantei au lipsit foarte multi sportivi buni care nu sau antrenat si nu sau inscris in concurs, si tot din cauza vacantei foarte multi sportivi nu au avut conditie fizica, deoarece nu toti au reusit sa intre in efort pana la momentul concursului.
Acest concurs a fost incalzirea pentru concursurile ce vor urma in al doilea semestru competitional, primul concurs va fi pe 4 octombrie 2014 la Bucuresti unde va fi CUPA BUCHAREST CHALLENGE, unde vom participa cu un lot de 36 de sportivi.
Multumim sponsorilor acestui concurs, Primariei si Consiliului Local Babadag, al carui reprezentant este domnul Primar Caraman Georgian, dar si domnului director DJST Liviu Urlih pentru tot sprijinul care l-a acordat acestui eveniment.



Nippon Budo Sport multumeste parintilor tuturor copiilor care au participat la acest concurs pentru sprijinul acordat copiilor de a participa la astfel de evenimente care sunt extrem de importante pentru ei, si mai ales comitetului de parinti de la AS Ronin Dojo Babadag pentru organizarea foarte buna a concursului, si a Sayonara Party de dupa concurs, si am dori sa evidentiem aici pe da Calcan Nicoleta si Croitoru Constantin!
Osu!