Loading...

luni, 23 martie 2015

CUPA CETATUIA LUNCAVITEI, LUNCAVITA - 2015






        Sambata 21 martie 2015 in sala de sport multifunctionala " Teohare Coca Cozma " din comuna Luncavita a avut loc prima editie a concursului de karate full contact denumit " CUPA CETATUIA LUNCAVITEI ". Concursul a avut 2 probe, kata ( exerciti impuse ) si kumite (lupta full contact) destinate copiilor, cadetiilor si juniorilor pe categorii de varsta si greutate.
Concursul a fost organizat  de Clubul Sportiv " Nippon Dojo " iar ca parteneri au fost PRIMARIA LUNCAVITA  si Directia Judeteana Sport si Tineret Tulcea.
La concurs au participat 130 de sportivi din Galati, Constanta, Costinesti, Tulcea, Sulina, Babadag, Macin, Jijila, Rachelu, Isaccea, Sarichioi, Sabangia, Zebil, Baia, si binenteles Luncavita.
Cluburile si Asociatiile sportive au fost: CS Tora Dojo Galati - antrenor Burtea Catalin, CS Sakura Kiai Galati - antrenor Viorel Mihai, AS Triumf Galati - prof Stase Cristina, CS Hitode Dojo Costinesti  - antrenori Dinca George si Dinca Ioana, CS Nippon Dojo Tulcea - antrenor Panuta Nicolaie si Graur Marius,
AS Sun Rise Dojo Sulina - antrenor Praz Laurentiu, AS Ronin Dojo Babadag , AS Shogun Dojo Sarichioi ,
AS Kanamura Isaccea, AS Dragoni Dojo Luncavita.
Comisia de arbitraj a fost formata din: sensei Potcovuta Aurel 3 Dan - Constanta, sensei Panuta Nicolaie 3 Dan - Tulcea, sempai Burtea Catalin, 2 Dan - Galati, sempai Graur Marius 1 Dan - Tulcea, sempai Praz Laurentiu 1 Dan - Tulcea, -sempai Bogdan Istrate 1 Dan - Constanta, sempai Stroe Andrei 1 Dan - Constanta, sempai Dinca George 1 Dan - Costinesti si sempai Mocanu Cristian 2 kyu - Tulcea.
 Concursul sa desfasurat pe 9 categorii de varsta si nivel la proba de kata si 24 de categorii de varsta, greutate si sex la proba de kumite.










          Rezultate la proba de KATA :

1. Kata sub 7 ani grade 0 - 10 - 9 kyu
 Gociman Catalinoiu Ingrid - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Ismailciuc Vlad Andrei - Sun Rise Dojo Sulina - loc II
Uncu David Andrei - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Dimitriu Ovidiu - Sun Rise Dojo Sulina - loc III

2. Kata 8 ani 0 - 10 kyu
Calin Remus - Sun Rise Dojo Sulina - loc I
Profir Andu - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Viorica Theodor - Kanamura Dojo Isaccea - loc III
Lavrinencu Pablo - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

3. Kata sub 10 ani 0 - 10 kyu
Focsa Marian - Hitode Dojo Costinesti - loc I
Petre Izabela - Dragoni Dojo Luncavita - loc II
Feodotov Ovidiu - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Mihalcencu Matei - Nippon Dojo Tulcea - loc III

4. Kata sub 10 ani 9 kyu
Lefter Alexandru - Sakura Kiai Galati - loc I
Marcu Mihnea - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Teodorof Sebastian - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Avram Alexandru - Ronin Dojo Babadag - loc III

5. Kata sub 14 ani 0 - 10 - 9 kyu
Mitache Marius - Dragoni Dojo Luncavita - loc I
Stoian George - Dragoni Dojo Luncavita - loc II
Eftimie Alexandru - Dragoni Dojo Luncavita - loc III
Iurco Lucian - Nippon Dojo Tulcea - loc III

6. Kata sub 11 ani - centuri albastre 8 - 7 kyu
Militaru Adrian - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Angheluta Robert - Hitode Dojo Costinesti - loc II
Petcu Andrei - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Dragan Mihai - Nippon Dojo Tulcea - loc III

7. Kata sub 14 ani - centuri albastre 8 - 7 kyu
Dunaev Lavinia - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Busurca Alexandru - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Colcer Alexia - Kanamura Dojo Isaccea - loc III
Tugui Georgiana - Kanamura Dojo Isaccea - loc III

8. Kata sub 14 ani 6 - 1 kyu
Toma Andrei - Tora Dojo Galati - loc I
Oniceanu Florina - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Clinca Madalina - Ronin Dojo Babadag - loc III
Calcan Cristian - Ronin Dojo Babadag - loc III

9. Kata sub 18 ani 6 - 1 kyu
Rada Octavian - Hitode Dojo Costinesti - loc I
Visan Costin - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Praz Georgiana - Sun Rise Dojo Sulina - loc III
Visan Ionut - Nippon Dojo Tulcea - loc III
________________________________________________________________________________

      Rezultate la proba de KUMITE:

1. Kumite sub 7 ani , sub 25 kg, baieti ;
Panuta Albert - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Serban Alexandru - Kanamura Dojo Isaccea - loc II
Burnescu Alexandru - Ronin Dojo Babadag - loc III
Pencu Marc - Ronin Dojo Babadag - loc III

2. Kumite sub 7 ani, + 25 kg, baieti ;
Ismailciuc Vlad - Sun Rise Dojo Sulina - loc I
Uncu David - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Mocanu George - Sun Rise Sulina - loc III
Dimitriu Ovidiu - Sun Rise Sulina - loc III

3. Kumite sub 8 ani, sub 25 kg. fete;
Petre Izabela - Dragoni Dojo Luncavita - loc I
Stase Crina - AS Triumf Galati - loc II
Busuioceanu Daria - Kanamura Dojo Luncavita - loc III

4. Kumite sub 8 ani , + 25 kg, fete ;
Gociman Catalinoiu Ingrid - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Costache Diana - AS Triumf Galati - loc II
Voiculescu Lavinia - AS Triumf Galati - loc III

5. Kumite 7 - 8 ani, sub 20 kg, baieti;
Focsa Marian - Hitode Dojo Costinesti - loc I
Lavrinencu Pablo - Dragoni Dojo Luncavita - loc II
Zuluf Stefan - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Savin Stefan - AS Triumf Galati - loc III

6. Kumite 7 - 8 ani, sub 30 kg, baieti;
Marcu Mihnea - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Coban Remus - Shogun Dojo Sarichioi - loc II
Viorica Theodor - Kanamura Dojo Isaccea - loc III
Feodotov Ovidiu - Nippon Dojo Tulcea - loc III

7. Kumite 7 - 8 ani, sub 25 kg, baieti;
Vizitiu Robert - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Sandu Florin - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Chiculita Vlad - AS Triumf Galati - loc III
Paraschiv Mihai - AS Triumf Galati - loc III

8. Kumite 7- 8 ani, sub 35 kg, baieti;
Petcu Andrei - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Teodorof Sebastian - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Goldenberg Iulian - AS Triumf Galati - loc III
Constantinescu Robert - AS Triumf Galati - loc III

9. Kumite 7 - 8 ani, + 35 kg, baieti;
Stoica Vlad - Dragoni Dojo Luncavita - loc I
Calin Remus - Sun Rise Dojo Sulina - loc II
Buhum Andrei - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Boboc Petru - Nippon Dojo Tulcea - loc III

10. Kumite 9 - 10 ani, - 30 kg, baieti
Militaru Adrian - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Dragan Mihai - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Dinca Andrei - Hitode Dojo Costinesti - loc III
Mihai Paul - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

11. Kumite 9 - 10 ani, - 35 kg, baieti;
Busurca Alexandru - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Mitache Marius - Dragoni Dojo Luncavita - loc II
Ivascu Robert - Shobu Dojo Constanta - loc III
Oprisan Catalin - Hitode Dojo Costinesti - loc III

12. Kumite 9 - 10 ani, - 40 kg, baieti;
Danila Andrei - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Babusca Emanuel - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Tuidea Catalin - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Filipoiu Andrei - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

13. Kumite 9 - 10 ani, - 45 kg, baieti;
Uncu Vlad - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Avram Alexandru - Ronin Dojo Babadag - loc II
Duca Ady - AS Triumf Galati - loc III
Petre Robert - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

14. Kumite 9 - 10 ani, + 45 kg, baieti;
Botezatu Eduard - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Duminica Adrian - AS Triumf Galati - loc II
Duminica Alexandru - AS Triumf Galati - loc III

15. Kumite sub 9 ani, Open, fete;
Tudor Cristina - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Nichifor Alexandra - Shogun Dojo Sarichioi - loc II
Tandara Diana - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

16. Kumite 11 - 12 ani, + 50 kg, baieti;
Romanov Florin - Sun Rise Dojo Sulina - loc I
Sandu Sebastian - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Moisei Catalin - Hitode Dojo Costinesti - loc III
Ciocoiu Marian - Sakura Kiai Galati - loc III

17. Kumite 11 - 12 ani, Open, fete;
Bejenaru Alissia - Shogun Dojo Sarichioi - loc I
Clinca Madalina - Ronin Dojo Babadag - loc II
Colcer Alexia - Kanamura Dojo Isaccea - loc III
Lungu Alexandra - Sakura Kiai Galati - loc III

18. Kumite 12 - 13 ani, - 50 kg, baieti
Stir Marian Vasile - Shogun Dojo Sarichioi - loc I
Vizitiu Valentin - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Calcan Cristian - Ronin Dojo Babadag - loc III
Alexandru Cristian - Nippon Dojo Tulcea - loc III

19. Kumite - 14 ani, Open, fete;
Vatuiu Ana Maria - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Tugui Georgiana - Kanamura Dojo Isaccea - loc II
Arion Simona - Nippon Dojo Tulcea - loc III
Vlad Florentina - AS Triumf Galati - loc III

20. Kumite - 14 ani, + 50 kg, baieti;
Toma Andrei - Tora Dojo Galati - loc I
Iurco Tiberiu - Nippon Dojo Tulcea - loc II
Saramet Alexandru - Tora Dojo Galati - loc III
Mihai Alexandru - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

21. Kumite 14 - 15 ani , Open , fete;
Musa Ana Maria - Shobu Constanta - loc I
Ungureanu Maria - Tora Dojo Galati - loc II
Praz Georgiana - Sun Rise Dojo Sulina - loc III
Candachia Mihaela - Dragoni Dojo Luncavita - loc III

22. Kumite 14 - 15 ani, Open , baieti;
Visan Ionut - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Rada Octavian - Hitode Dojo Costinesti - loc II
Mandra Alexandru - Hitode Dojo Costinesti - loc III
Burcea Constantin - Hitode Dojo Costinesti - loc III

23. Kumite 16 - 17 ani, Open, baieti;
Visan Costin - Nippon Dojo Tulcea - loc I
Mitea Iulian - Shobu Constanta - loc II
Havasi Alexandru - Hitode Dojo Costinesti - loc III

24. Kumite 16 - 17 ani, Open, fete;
Ene Geanina - Shobu Constanta - loc I
Marinescu Roxana Andreea - Nippon Dojo Tulcea - loc II

Multumim Primariei Luncavitei si domnului Primar Ilie Stefan, Directiei Judetene de Sport si  Tineret Tulcea pentru sprijinul acordat in organizarea acestui eveniment!

Osu!







 


marți, 3 martie 2015

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE KYOKUSHIN, TG MURES - 2015






Conform calendarului de activitati a Federatiei Romane de Karate Kyokushin, sambata 28 februarie 2015, in Sala Polivalenta din Tg Mures incepand cu ora 13.00 s-a desfasurat Campionatul National de Karate Kyokushin destinat juniorilor ( 17 - 18 ani ) si seniori ( peste 19 ani ) la probele de kata si kumite ( lupta full contact ) masculin si feminin pe categorii de greutate.
Organizatorii acestui eveniment important au fost CS Tiger Dojo Tg Mures prin sensei Traian Dumbravea si Federatia Romana de Karate Kyokushin.
Campionatul a fost foarte bine organizat de cele organizatii  din toate punctele de vedere, dar mai ales competitional cu noile regulamente introduse. Meciurile sau desfasurat in sistem "turneu", adica sportivii au luptat fiecare cu fiecare, care a dat un plus de spectacol si uzura sportiviilor.


Lotul de sportivi a clubului nostru a fost format din urmatorii: Panuta Nicolaie, antrenor, Visan Costin 16 ani, Visan Ionut 14 ani, Nicolaev Tiberiu, 15 ani, Marinescu Roxana Andreea, 16 ani, Dragan Andreea, 17 ani, Marcu Georgiana 15 ani, Vesparu Mihai, 20 ani, Eftimie Stefan , 38 de ani.
Cu toate ca s-a participat cu un lot mai "tineri ca varsta" pentru categoriile disputate, sportivii clubului nostru sau comportat exemplar, au dovedit ca sunt pregatiti bine din punct de vedere fizic, tehnic, tactic, au atitudine, spirit dar sunt pregatiti si pentru a lupta la un nivel mai ridicat de varsta.
Clubul a participat cu un lot de 8 sportivi, obtinand 2 medalii de aur, 3 de argint, 2 bronz si un loc IV, deci un total de 7 medalii din 8 sportivi, ceea ce inseamna ca un rezultat exceptional.


Rezultatele au fost urmatorele:

Seniori :
Vesparu Mihai - loc 1, medalie de aur - kumite seniori masculin - 70 kg - grupa B;
Eftimie Stefan - loc 3, medalie de bronz - kumite seniori masculin - 80 kg - grupa B;

Juniori:
Costin Visan - loc 1, medalie de aur - kumite juniori masculin - 65 kg;

Nicolaev Tiberiu - loc 2, medalie de argint - kumite juniori masculin - 60 kg;
Marinescu Roxana Andreea - loc 2 , medalie de argint - kumite juniori feminin + 60 kg Open;
Dragan Andreea - loc 2, medalie de argint - kumite juniori feminin - 60 kg;
Visan Ionut - loc loc 3, medalie de bronz - kumite juniori masculin - 60 kg;
Marcu Georgiana - loc IV - kumite juniori feminin + 60 kg Open;

Nu am fi putut sa ne deplasam la acest campionat fara sprijinul finaciar  al parintiilor, care ca de fiecare data  ne sprijina neconditionat, de aceea le multumim din suflet!!
Felicitari sportiviilor pentru daruire, atitudine si bineteles rezultate si le uram mult succes in anul 2015, ne astetapta un an greu, iar primul obiectiv este Campionatul European din Moscova.
Osu!