Loading...

miercuri, 22 iulie 2015

CUPA OYAMA, editia a-II-a, Sulina - 2015



       In data de 18 iulie 2015, incepand cu ora 10.00 s-a desfasurat in sala de sport polivalenta din Sulina a doua editie a concursului de kata destinat copiilor si juniorilor in memoria nasterii fondatorului scolii de kyokushin karate, Sosai Masutasu Oyama, care s-a nascut pe 27 iulie 1923.
Concursul a fost organizat de Asociatia Sportiva Sun Rise Dojo Sulina, antrenor si presedinte sempai Laur Praz 1 Dan, Nippon Budo Sport Tulcea, antrenor si presedinte Panuta Nicolaie 3 Dan, partener si principal finantator Primaria si Consiliu Local Sulina si Directia Judeteana Sport si Tineret Tulcea.
La concurs au participat 73 de sportivi din judetul Tulcea din urmatoarele localitati : Babadag, Sabangia, Sarichioi, Isaccea, Macin, Luncavita, Tulcea si binenteles Sulina. Cluburi si asociati sportive au fost : AS Ronin Dojo Babadag, AS Shogun Dojo Sarichioi, AS Kanamura Dojo Isaccea, AS Dragoni Dojo Luncavita, CS Nippon Dojo Tulcea si AS Sun Rise Sulina.
Arbitrii acestui concurs au fost: Sensei Stoia Sorin 4 Dan - Arad, Sensei Panuta Nicolaie 3 Dan - Tulcea, Sempai Praz Laur 1 Dan - Sulina, sempai Visan Costin 1 kyu - Tulcea, sempai Roman Robert 2 kyu - Tulcea.
Concursul s-a desfasurat pe 11 categorii de varsta, grade si experienta in concursuri.

Rezultatele au fost urmatoarele:


         CATEGORIA  OPEN
VISAN IONUT  ( Hombu Dojo Tulcea ) locul I
PRAZ CATALIN  ( Sun Rise Dojo Sulina )  locul II
ROTARIU ADRIAN  (Sun Rise Dojo Sulina ) locul III

        CATEGORIA 13-14 ANI   7-8 KYU
DUNAEV ANDREEA LAVINIA  ( Hombu Dojo Tulcea )   locul I
COLCER ALEXIA IOANA ( Kanamura Dojo Isaccea )  locul II
ARION SIMONA MARONA   ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul III 

        CATEGORIA  12-17 ANI  9-10 KYU
SMOLEI ALEXANDRU MARIAN ( Sun Rise Dojo Sulina ) locul I
JELESCU MIHAELA ( Sun Rise Dojo Sulina ) locul II
EFTIMIE ALEXANDRU IONUT ( Dragoni Dojo Luncavita ) locul III

             CATEGORIA 11-12 ANI OPEN
ONICEANU FLORIAN DANUT (Gladiatori Dojo Tulcea)  locul I
CLINCA MADALINA THEODORA  ( Ronin Dojo Babadag ) locul II
ROMANOV FLORIN STEFAN (Sun Rise Dojo Sulina ) locul III

             CATEGORIA 10-11 ANI 7-8 KYU
BUSURCA ALEXANDRU ( Gladiatori Dojo Tulcea) locul I
DANILA ANDREI (Gladiatori Dojo Tulcea )  locul II
ROMAN RADU IOAN  ( Gladiatori Dojo Tulcea )locul III

          CATEGORI 8-10 ANI  9-10 KYU
TOMOZATOS DIANA ANTONELA  ( Sun Rise Dojo Sulina )  locul I
CHIRIAC CRISTIAN ANDREI  ( Sun Rise Dojo Sulina ) locul II
MIHAI PAUL  ( Dragoni Dojo Luncavita ) locul III
   
           CATEGORIA  8-10 ANI  0-10 KYU
APOSTOL ANDREEA  ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul I
DOGARU RADU ( Kanamura Dojo Isaccea ) locul II
TUGUI BIANCA  ( Kanamura Dojo Isaccea ) locul III

           CATEGORIA 7-8 ANI  9-10 KYU
CATALINOIU GOCIMAN INGRID (  Gladiatori Dojo Tulcea ) locul I
MARCU MIHNEA  STEFAN (Gladiatori Dojo Tulcea)  locul II
ISMAILCIUC VLAD ANDREI ( Sun Rise Dojo Sulina )  locul III

        CATEGORIA  7-8 ANI 9-10 KYU
BUSUIOCEANU DARIA ALESIA  ( Kanamura Dojo Isaccea )locul I
SANDU FLORIN DANIEL ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul II
BOBOC PETRU LAURENTIU ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul III

        CATEGORIA  7-8 ANI 0 -10 KYU
MELENTIEV DANIEL ( Sun Rise Dojo Sulina )  locul I
GUTU DAVID  ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul II
TRANDAFIR  MIRUNA ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul III

       CATEGORIA  8 - 10 ANI  9-10 KYU
VIORICA THEODOR  ( Kanamura Dojo Isaccea )  locul I
SABANGEANU DARIUS  ( Gladiatori Dojo Tulcea )locul II
CARAIGNAT  MIHAI ( Gladiatori Dojo Tulcea ) locul III

Clasament medalii de aur: Loc 1 - Gladiatori Dojo Tulcea - 4
                                           Loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina - 3
                                           Loc 3 - Hombu Dojo Tulcea, Kanamura Isaccea - cate 2

Clasamentul total medalii : Loc 1 - Gladiatori Dojo Tulcea - 14
                                            Loc 2 - Sun Rise Dojo Sulina - 9
                                            Loc 3 - Kanamura Dojo Isaccea - 5

Multumim partenerilor, organizatorilor, parintiilor pentru tot suportul si sprijinul acordat, si Felicitari tuturor sportiviilor participanti!
Osu!



TABARA JUDETEANA DE KYOKUSHIN KARATE, SULINA - 2015



    In perioada 13 - 19 iulie 2015 in Sulina a avut loc a 25 editie a traditionalei tabere judetene de vara care a fost organizata de AS Sun Rise Sulina, prin sempai Praz Laurentiu 1 Dan si Nippon Budo Sport Tulcea.
Invitati sa conduca acest important eveniment a fost Sensei Stoia Sorin 4 Dan, secretarul FRKK si Sensei Panuta Nicolaie 3 Dan, presedintele CS Nippon Dojo Tulcea, branch si operator dojo al All Japan Kyokushin Union International Kyokushin Organization.
Programul taberei a fost structurat pe 2 antrenamente zilnice conduse de cei 2 Sensei, dar pe langa antrenamentele zilnice, miercuri a fost examenul de promovare in grad, joi un antrenament noaptea la ora 01.00, iar sambata a avut loc a doua editie a Cupei Oyama, concurs de kata in memoria fondatorului scolii si organizatiei de karate kyokushin Sosai Matutasu Oyama care s-a nascut pe 23 iulie 1923.